Carl Bernstein: novinář, který aféru Watergate „neodfláknul“

Washington - Takzvaná aféra Watergate je dodnes považována za jeden z nejvýznamnějších mezníků jak americké politiky, tak i samotné investigativní žurnalistiky. Koloběh událostí, jenž nakonec vedl až k rezignaci prezidenta Nixona, v roce 1972 odstartovali dva novináři listu The Washington Post - Bob Woodward a Carl Bernstein. Na dnes už 70letého Bernsteina vzpomíná jeho někdejší zaměstnavatel jako na charismatického, avšak tvrdohlavého zaměstnance, který svou práci často „odfláknul“. Na rozkrývání kauzy odposlechů v sídle amerických demokratů si ale dal Bernstein velmi záležet.

Carl Bernstein se narodil 14. února 1944 ve Washingtonu. Studoval na Marylandské univerzitě, kterou ale nedokončil. Už od mládí se chtěl stát reportérem, a tak nejprve působil jako elév v novinovém večerníku Washington Evening Star a ve svých 22 letech nastoupil do The Washington Post, kde pracoval v letech 1966 až 1976 a opět v 80. letech.

Vůbec největší období Bernsteinovy slávy na sebe ale nenechávalo dlouho čekat. Všechno začalo v červnu 1972, kdy dva mladí reportéři listu The Washington Post dostali za úkol prověřit případ vloupání pětice mužů do ústředí Demokratické strany v hotelovém a rezidenčním komplexu Watergate ve Washingtonu.

  • „Byl chytrý a charismatický, ale také tvrdohlavý a alergický na jakoukoliv autoritu. Když ho něco zaujalo, dokázal o tom napsat skvělý článek. Ale jinak to odfláknul,“ napsal o Bernsteinovi před lety The Washington Post.

Bernsteinovi a Woodwardovi se zanedlouho podařilo nashromáždit důkazy, že se jednalo o součást širší akce vedené lidmi z volebního štábu republikánského prezidenta Richarda Nixona. Novináři přinutili státní orgány se aférou zabývat. Za více než dva roky napsali o Watergate přes 300 článků.

Nixon sice na podzim 1972 svůj prezidentský mandát obhájil, o dva roky později ale kvůli Watergate rezignoval, aby se vyhnul obvinění v Kongresu. Skandál vedl k odsouzení řady osob, včetně úředníků Nixonovy administrativy, šéf Bílého domu dostal od svého nástupce Geralda Forda plnou imunitu. (Více o aféře Watergate)

V roce 1973 získali Bernstein s Woodwardem za svoji investigativní práci pro The Washington Post prestižní Pulitzerovu cenu. Rok poté sepsali o vlastním vyšetřování knihu s názvem Všichni prezidentovi muži, která se po 30 letech od vydání znovu vyhoupla mezi bestsellery. Stalo se tak v roce 2005 poté, co byla odhalena totožnost jejich anonymního zdroje přezdívaného Deep Throat (Hluboké hrdlo; byl jím někdejší druhý muž FBI Mark Felt).

Slávu vystřídal boj s alkoholem i sám se sebou

Kauza přinesla známému novinářskému tandemu slávu, prestiž i peníze - mimo jiné za filmová práva. V roce 1976 byla totiž kniha Všichni prezidentovi muži zfilmována. Ve čtyřoscarovém snímku si Bernsteina zahrál Dustin Hoffman, jeho kolegu pak ztělesnil Robert Redford. Kromě toho napsali také knihu s názvem Poslední dny (1976), která zachytila závěrečné měsíce Nixonovy vlády.

Ačkoliv byl Bernstein v době aféry Watergate v tandemu s Woodwardem považován za toho zkušenějšího a talentovanějšího, v dalších letech v porovnání se svým kolegou stál spíše v pozadí. Pracoval jako korespondent televize ABC, přednášel a psal knihy. V 80. a 90. letech ale vydal pouze dvě. Bernsteinovu kariéru totiž v té době komplikoval boj s alkoholem a existenční problémy.

Bernstein je potřetí ženatý. Jeho druhou manželkou byla režisérka a scenáristka Nora Ephronová (zemřela v roce 2012), s níž má dva syny - novináře Jacoba a hudebníka Maxe. Ephronová se s jeho nevěrou a rozpadem vztahu v roce 1980 vypořádala po svém: nejdříve autobiografickou novelou a poté i scénářem k filmu s názvem Hořkost (1986). Bernstein nyní žije v New Yorku se svojí třetí manželkou Christine Kuehbeckovou, která je bývalou modelkou.

Carl Bernstein také zavítal do České republiky. V roce 1993 se v Praze setkal s prezidentem Václavem Havlem. Bernstein totiž tehdy pracoval na knižní biografii papeže Jana Pavla II. s názvem Jeho svatost: Jan Pavel II. a historie naší doby (1996). V souvislosti s touto prací Bernsteina zajímaly Havlovy názory na úlohu papeže ve světové politice. V roce 2007 slavil ještě jeden úspěch s neautorizovaným životopisem bývalé senátorky a první dámy USA Hillary Clintonové (Žena v čele), na němž pracoval dlouhých osm let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
16:57Aktualizovánopřed 8 mminutami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
17:53Aktualizovánopřed 10 mminutami

Velitelé britské a francouzské armády jednali se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek v Kyjevě setkal s veliteli britské a francouzské armády, aby s nimi projednal plány na případné rozmístění kontingentu zahraničních vojáků na Ukrajině v rámci možné budoucí dohody o příměří.
před 15 mminutami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
před 59 mminutami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně čtrnáct lidí, z toho šest dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
07:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Putin bude muset brzy říci, zda to s mírem myslí vážně, prohlásil Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek po jednání ministrů zahraničí států NATO prohlásil, že ruský vládce Vladimir Putin bude muset velmi brzy říci, zda to s mírem na Ukrajině myslí vážně. Pokud ne, USA odpoví, zdůraznil Rubio. Podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho je nyní „míč na ruské straně hřiště“. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) řekl, že k ruskému jednání o příměří je maximálně skeptický.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nad posledním nacistickým transportem z Bratislavy už létali Sověti

V pátek 4. dubna uplynulo osmdesát let od osvobození Bratislavy, k němuž došlo v rámci první etapy bratislavsko-brněnské operace, během níž sovětské a rumunské jednotky osvobozovaly jihozápad slovenského území od nacistů. Boje o Bratislavu, které se Němci nechtěli snadno vzdát, začaly 2. dubna 1945.
16:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jihokorejský ústavní soud odvolal prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, informují tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Sám Jun se národu omluvil a vyjádřil mu poděkování za podporu. V zemi se nyní do dvou měsíců uskuteční nové prezidentské volby.
05:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...