Obama přijal dalajlamu v Bílém domě. Čína se zlobí

Washington – Americký prezident Barack Obama během dnešního setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou v Bílém domě podpořil lidská práva a náboženské svobody Tibeťanů v Číně, zároveň se vyslovil pro přímý dialog s Pekingem, který by vyřešil přetrvávající rozpory. V tiskovém prohlášení to oznámil úřad prezidenta. Setkání se uskutečnilo navzdory čínským protestům a hrozbám z Číny, že tento krok zhorší vztahy s Washingtonem. Peking si kvůli tomu předvolal amerického chargé d'affaires v Číně.

Dalajlámova návštěva je podle Bílého domu projevem Obamova znepokojení nad stavem lidských práv v Číně a především Tibetu. „Jsme znepokojeni pokračujícím napětím a zhoršováním situace v oblasti lidských práv v tibetských oblastech Číny,“ řekla mluvčí Národní bezpečnostní rady Caitlin Haydenová.

Spojené státy by chtěly, aby Čína „obnovila dialog s dalajlamou nebo s jeho zástupci a snížila tak napětí“. Situaci v Číně kritizoval Obama i při předchozích dvou setkáních s dalajlamou.

„Prezident zopakoval svou velkou podporu zachování jedinečných tibetských náboženských, kulturních a jazykových tradic a ochrany lidských práv Tibeťanů v Čínské lidové republice,“ uvedl o obsahu jednání s dalajlamou Bílý dům.

Peking si předvolal amerického diplomata

Setkání, naplánované na dnešní odpoledne SEČ, se Čína snažila do poslední chvíle zabránit. „Setkání amerického prezidenta s dalajlamou je velkým zásahem do vnitřních záležitostí Číny a vážným porušením zásad mezinárodních vztahů,“ stěžovalo si jen krátce před tím čínské ministerstvo zahraničí.

Náměstek čínského ministra zahraničí Čang Jie-suej si předvolal amerického chargé d'affaires Daniela Kritenbrinka, aby mu oficiálně sdělil čínský protest. „Čína vyjádřila velké pobouření a jasný nesouhlas,“ citoval portál business-standard.com Čanga. Peking v prohlášení uvedl, že schůzka hrubě porušila americký závazek nepodporovat nezávislost Tibetu a vážně narušila americko-čínské vztahy.

„Dalajlama rozhodně není pouze náboženská postava. Využívá plášť víry, aby zakryl svoji dlouhodobou snahu rozdělit Čínu. Je to politický štvanec,“ shrnula mluvčí pekingského ministerstva zahraničí pohled režimu na dalajlamu.


Sám dalajlama však odmítá, že by se snažil Čínu o Tibet připravit, usiluje však o jeho větší autonomii. Haydenová uvedla, že USA považují Tibet za součást Číny, ale podporují dalajlamovo úsilí o větší autonomii Tibetu. Za jistý ústupek Číňanům je ale podle agentury AFP možné považovat to, že Obama nepřijal dalajlamu v Oválné pracovně, ale v mapovém salónku v Bílém domě.

Bílý dům
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Evan Vucci

Washington také zdůraznil, že podporuje dalajlamovu „střední cestu“ řešení tibetské otázky. „Spojené státy uznávají Tibet jako součást Číny, nepodporujeme jeho nezávislost,“ citovala stanice CNN Caitlin Haydenovou. Pozvání přišlo v době, kdy se Čína snaží k nelibosti nejen svých sousedů, ale i Spojených států rozšířit svůj vliv ve Východočínském a Jihočínském moři.

Dalajlama přiletěl ve čtvrtek

Čtrnáctý tibetský dalajlama je od čtvrtka na návštěvě Spojených států. Po příletu vystoupil ve čtvrtek ve Washingtonu v konzervativní organizaci American Enterprise Institute na semináři amerických podnikatelů. Kromě jiného ocenil, že se Čína dala na cestu tržního hospodářství. Také ale připomněl nerovnosti mezi bohatými a chudými ve Spojených státech. Kapitalismus by podle něj neměl zapomínat na lidskost.

Obama hostil dalajlamu v minulosti dvakrát, jednou v roce 2010 a podruhé o rok později. I tehdy Peking protestoval a po schůzkách tvrdil, že vzájemné vztahy byly poškozeny. Jak připomněla agentura Reuters, s vážnějšími dopady se ale diplomacie nakonec nesetkala.