„Jsme v této záležitosti pevně odhodlaní. Nevydáme národ na milost Facebooku a YouTube,“ prohlásil Erdogan ve čtvrtečním večerním rozhovoru pro tureckou televizi ATV. „Podnikneme ty nepřísnější nutné kroky,“ dodal. Na otázku, zda ve zvažovaných opatřeních je i možný zákaz těchto serverů, Erdogan odpověděl, že ano.
Proti takovému kroku se ale postavil prezident Gül. „Uzavření (těchto serverů) nepřipadá v úvahu,“ řekl prezident novinářům, když se ho zeptali na jeho postoj k premiérovu varování.
Premiérovi se nelíbí audionahrávky poukazující na korupci
Erdogan svádí mocenský boj s umírněným islámským duchovním Fethullahem Gülenem, který žije v USA a kdysi býval jeho spojencem. Předseda turecké vlády Gülena obviňuje, že stojí za řadou audionahrávek, které byly zveřejněny na internetu a údajně odhalují korupční chování jeho nejbližších spolupracovníků.
Podle Erdogana jsou publikované nahrávky údajných odposlechnutých telefonických rozhovorů součástí kampaně s cílem zdiskreditovat jeho vládu. Za její více než desetiletého působení vykazuje země silný hospodářský růst a stoupající životní úroveň, zmínil.
Gülen ale popírá, že by měl s audiozáznamy cokoli společného. Odmítá i nařčení, že využívá síť chráněnců k ovlivňování politiky v Turecku.
Jen v průběhu tohoto týdne se na serveru YouTube objevilo pět dalších nahrávek, které mají podle Erdogana pošpinit jeho středopravou Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) před místními volbami plánovanými na 30. března. Prezidentské volby by se měly uskutečnit později v tomto roce.
Premiérovi se vysoká popularita internetových sociálních sítí dlouhodobě nelíbí. Během loňských masových protivládních demonstrací, které vypukly na istanbulském náměstí Taksim, označil za jednoho z původců protestů mikroblogovou síť Twitter.
Nová legislativa: přísnější cenzura internetu
V Istanbulu začátkem února demonstrovalo asi tisíc lidí proti přísnější kontrole internetu. Omezení schválil turecký parlament navzdory kritice ze strany Unie i Spojených států. Nový zákon vládě mimo jiné umožní blokovat některé stránky či klíčová slova i bez soudního rozhodnutí.
Společnost Google ve zprávě zveřejněné koncem minulého roku označila Turecko za zemi patřící ke skupině států, které nejaktivněji cenzurují web. Zařadila ho například vedle Číny.

Tomáš Laně: Erdogan chce zakázat Facebook a YouTube
Tomáš Laně: Erdogan chce zakázat Facebook a YouTube
7.3. 16:35