EU nabízí Ukrajině pomoc při reformování policie a justice

Brusel - Evropská unie zvažuje, že vyšle na Ukrajinu tým odborníků, kteří by tam pomáhali s policejní a justiční reformou. O možnosti podobné civilní mise budou v pondělí v Bruselu diskutovat ministři zahraničí EU, některé země totiž mají vůči plánu výhrady. Ukrajina bude také jedním z bodů navazujícího úterního jednání ministrů obrany unijních zemí.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

„Je potřeba obnovit důvěru v policii, která byla těžce poškozena. Bude to dlouhodobý proces,“ řekl dnes vysoce postavený unijní diplomat. Plán, o kterém se už hovořilo při nedávném neformálním jednání ministrů zahraničí EU v Aténách, počítá s vysláním mise v rámci unijní společné bezpečnostní a obranné politiky.

S rozmísťováním odborníků by se mělo začít co nejdříve po souhlasu členských zemí, tak aby mise mohla být spuštěna v červnu. Její činnost by se zřejmě nemusela týkat jen policistů a jejich práce. Mohla by pomáhat s reformou prokuratury, soudního systému či při práci nově vzniklých národních gard. S reformou ukrajinské armády podala Kyjevu pomocnou ruku Severoatlantická aliance.

Podle diplomatů však mají například Španělsko, Itálie a některé další země obavy z kroků, které by mohly dál poškodit vztahy s Ruskem. Mise v rámci společné obranné politiky, byť civilní a policejní, by podle nich mohla takový důsledek mít.

Ministři zahraničí ale budou řešit i otázku další hospodářské a politické podpory nynější kyjevské vlády. Podle eurokomisaře pro rozšiřování Štefana Füleho je podpora Ukrajiny pro Evropskou komisi prioritou. Unie hodlá poskytnout Kyjevu výhody plynoucí z asociační dohody – například odstranění cel. Tento krok by mohl Ukrajině za letošek ušetřit asi půl miliardy eur.

Video Eurokomisař Füle: Unie uvažuje o zrušení cel Ukrajině
video

Eurokomisař Füle: Unie uvažuje o zrušení cel Ukrajině