Knoxová to nevzdává: Svou nevinu emotivně prezentuje v médiích

New York – Proti nálepce vražedkyně emotivně bojuje v amerických médiích Amanda Knoxová. Odsouzená, propuštěná a znovu odsouzená Američanka stále trvá na své nevině v kauze vraždy své spolubydlící Meredith Kercherové. Italský soud ale tvrdí opak a tento týden zveřejnil několikasetstránkové odůvodnění lednového rozsudku, v němž „ďábla s andělskou tváří“, jak jí přezdívá bulvár, uznal vinnou. Knoxová se ale odvolala a znovu doufá ve zproštění viny kvůli nedostatku přímých důkazů. Tvrdí, že svou nevinu může dokázat.

Amanda Knoxová a její tehdejší přítel Raffaele Sollecito byli v roce 2009 odsouzeni k 26, respektive 25 letům vězení za to, že 1. listopadu 2007 v italské Perugii ubodali 21letou Britku Meredith Kercherovou. Ta byla nalezena polonahá v krvi s podříznutým hrdlem a čtyřmi desítkami bodných ran ve své ložnici v bytě, který sdílela s Knoxovou. Před smrtí byla znásilněna – podle vyšetřovatelů byla zavražděna při milostných hrátkách, které se vymkly z rukou. Obě dívky studovaly na univerzitě v Perugii. Knoxová a Sollecito tvrdí, že nebyli v době vraždy v bytě. Kde se nacházeli, si prý nepamatují, protože byli pod vlivem marihuany a alkoholu. Pachatele jednoznačně neusvědčily ani testy DNA na noži, jímž byla dívka zabita.

Raffaele Sollecito, Meredith Kercherová a Amanda Knoxová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

Knoxová strávila v italském vězení čtyři roky, se Sollecitem nicméně byli v odvolacím řízení překvapivě zbaveni obvinění pro nedostatek důkazů. Prokuratura proti tomu podala dovolání k nejvyššímu soudu. Ten nařídil nový proces zejména kvůli tomu, že soudci v předchozím řízení údajně učinili řadu chyb, například některé důkazy zcela ignorovali, jiné naopak nedostatečně posoudili. V souvislosti s vraždou zůstal ve vězení pouze drogový dealer Rudy Guede, který dostal 30 let, protože se na polštáři Kercherové našly otisky jeho prstů. On však vinu popírá. Letos v lednu odvolací soud uznal Knoxovou a Sollecita vinnými a uložil trest 28,5 roku vězení Knoxové a 25 let Sollecitovi. Knoxová se po prvním osvobozujícím rozsudku vrátila do USA, proti opětovnému uznání viny se odvolala.

Soud v úterý zdůvodnil svůj lednový verdikt

Svůj verdikt, v němž Knoxovou a Sollecita uznal vinnými, zdůvodnil odvolací soud v úterý ve 337stránkové zprávě. Kromě toho, že se Knoxová s Kercherovou jen pár hodin před vraždou pohádaly kvůli penězům, svědčí zranění oběti o tom, že útočilo víc lidí. Podle soudu Knoxová se Sollecitem Kercherovou drželi a ohrožovali noži, zatímco ji Guede znásilňoval. Knoxová údajně zasadila oběti „jedinou smrtící ránu“.

Knoxová: Mé stopy na místě vraždy nebyly - to potvrzuje mou nevinu

Sedm let od brutální vraždy ale Amanda Knoxová vinu i nadále popírá. „Já jsem svou kamarádku nezabila. Nedržela jsem nůž. Neměla jsem k tomu důvod. Během měsíce, co jsme spolu bydlely, se z nás staly přítelkyně,“ řekla v rozhovoru pro CNN. „Celý můj dospělý život se točí kolem této neuvěřitelné lapálie. Na jedné straně mám ale svůj život v Seattlu. Jsem znovu na škole, s rodinou, s přáteli. Jsem tak vděčná, že je mám…“

Doufá, že bude kvůli nedostatku přímých důkazů znovu zproštěna viny. Opakuje, že na místě v době vraždy nebyla. „Kdybych tam byla, měla bych na sobě stopy Meredithina těla a mé stopy by byly na její mrtvole. Nejsou tam a to potvrzuje mou nevinu,“ řekla. Popírá rovněž, že by se s Kercherovou před její smrtí pohádala kvůli penězům. 

Video Amanda Knoxová nadále trvá na své nevině
video

Amanda Knoxová nadále trvá na své nevině

Před rokem Knoxová vydala knihu Waiting to Be Heard (Čekání na vyslyšení), jíž chtěla skoncovat se spekulacemi o svém podílu na vraždě. „Říkalo se mi americká svůdkyně, ďábel s andělskou tváří, manipulátorka bez srdce, sexuální virtuozka, sfinga z Perugie… Ale to vše je omyl,“ řekla tehdy v rozhovoru pro ABC News.

Jestli se vrátí za mříže, nezávisí jen na soudci. Spojené státy by ji do Itálie nejdřív musely vydat, což vzhledem k tomu, že už jednou byla ve stejné kauze osvobozená, úplně jisté není.