Knoxová to nevzdává: Svou nevinu emotivně prezentuje v médiích

New York – Proti nálepce vražedkyně emotivně bojuje v amerických médiích Amanda Knoxová. Odsouzená, propuštěná a znovu odsouzená Američanka stále trvá na své nevině v kauze vraždy své spolubydlící Meredith Kercherové. Italský soud ale tvrdí opak a tento týden zveřejnil několikasetstránkové odůvodnění lednového rozsudku, v němž „ďábla s andělskou tváří“, jak jí přezdívá bulvár, uznal vinnou. Knoxová se ale odvolala a znovu doufá ve zproštění viny kvůli nedostatku přímých důkazů. Tvrdí, že svou nevinu může dokázat.

Amanda Knoxová a její tehdejší přítel Raffaele Sollecito byli v roce 2009 odsouzeni k 26, respektive 25 letům vězení za to, že 1. listopadu 2007 v italské Perugii ubodali 21letou Britku Meredith Kercherovou. Ta byla nalezena polonahá v krvi s podříznutým hrdlem a čtyřmi desítkami bodných ran ve své ložnici v bytě, který sdílela s Knoxovou. Před smrtí byla znásilněna – podle vyšetřovatelů byla zavražděna při milostných hrátkách, které se vymkly z rukou. Obě dívky studovaly na univerzitě v Perugii. Knoxová a Sollecito tvrdí, že nebyli v době vraždy v bytě. Kde se nacházeli, si prý nepamatují, protože byli pod vlivem marihuany a alkoholu. Pachatele jednoznačně neusvědčily ani testy DNA na noži, jímž byla dívka zabita.

Raffaele Sollecito, Meredith Kercherová a Amanda Knoxová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

Knoxová strávila v italském vězení čtyři roky, se Sollecitem nicméně byli v odvolacím řízení překvapivě zbaveni obvinění pro nedostatek důkazů. Prokuratura proti tomu podala dovolání k nejvyššímu soudu. Ten nařídil nový proces zejména kvůli tomu, že soudci v předchozím řízení údajně učinili řadu chyb, například některé důkazy zcela ignorovali, jiné naopak nedostatečně posoudili. V souvislosti s vraždou zůstal ve vězení pouze drogový dealer Rudy Guede, který dostal 30 let, protože se na polštáři Kercherové našly otisky jeho prstů. On však vinu popírá. Letos v lednu odvolací soud uznal Knoxovou a Sollecita vinnými a uložil trest 28,5 roku vězení Knoxové a 25 let Sollecitovi. Knoxová se po prvním osvobozujícím rozsudku vrátila do USA, proti opětovnému uznání viny se odvolala.

Soud v úterý zdůvodnil svůj lednový verdikt

Svůj verdikt, v němž Knoxovou a Sollecita uznal vinnými, zdůvodnil odvolací soud v úterý ve 337stránkové zprávě. Kromě toho, že se Knoxová s Kercherovou jen pár hodin před vraždou pohádaly kvůli penězům, svědčí zranění oběti o tom, že útočilo víc lidí. Podle soudu Knoxová se Sollecitem Kercherovou drželi a ohrožovali noži, zatímco ji Guede znásilňoval. Knoxová údajně zasadila oběti „jedinou smrtící ránu“.

Knoxová: Mé stopy na místě vraždy nebyly - to potvrzuje mou nevinu

Sedm let od brutální vraždy ale Amanda Knoxová vinu i nadále popírá. „Já jsem svou kamarádku nezabila. Nedržela jsem nůž. Neměla jsem k tomu důvod. Během měsíce, co jsme spolu bydlely, se z nás staly přítelkyně,“ řekla v rozhovoru pro CNN. „Celý můj dospělý život se točí kolem této neuvěřitelné lapálie. Na jedné straně mám ale svůj život v Seattlu. Jsem znovu na škole, s rodinou, s přáteli. Jsem tak vděčná, že je mám…“

Doufá, že bude kvůli nedostatku přímých důkazů znovu zproštěna viny. Opakuje, že na místě v době vraždy nebyla. „Kdybych tam byla, měla bych na sobě stopy Meredithina těla a mé stopy by byly na její mrtvole. Nejsou tam a to potvrzuje mou nevinu,“ řekla. Popírá rovněž, že by se s Kercherovou před její smrtí pohádala kvůli penězům. 

Před rokem Knoxová vydala knihu Waiting to Be Heard (Čekání na vyslyšení), jíž chtěla skoncovat se spekulacemi o svém podílu na vraždě. „Říkalo se mi americká svůdkyně, ďábel s andělskou tváří, manipulátorka bez srdce, sexuální virtuozka, sfinga z Perugie… Ale to vše je omyl,“ řekla tehdy v rozhovoru pro ABC News.

Jestli se vrátí za mříže, nezávisí jen na soudci. Spojené státy by ji do Itálie nejdřív musely vydat, což vzhledem k tomu, že už jednou byla ve stejné kauze osvobozená, úplně jisté není.