Obchod století se nekoná: Leopardy do Saúdské Arábie nepojedou

Berlín – Němečtí zbrojaři přišli o obchod století. Vláda zablokovala vývoz až 800 tanků Leopard do Saúdské Arábie v přepočtu skoro za půl bilionu korun. Předcházel tomu tlak poslanců, kteří se postavili proti obchodu s ultrakonzervativní monarchií, jež rozdrtila občanské protesty v sousedním Bahrajnu. Poslanci dokonce podali žalobu na kabinet Angely Merkelové. Ten navíc čelí podezření, že pomáhal cvičit ruské speciální jednotky, které se mimo jiné zapojily do invaze na Krymu.

Tanky Leopard jsou páteří německé armády a také oblíbeným vývozním artiklem. Německo je třetí největší zbraňový vývozce planety a kromě tanků boduje například s nejtiššími ponorkami na světě. Konzervativci z CDU Angely Merkelové ale nechtějí zbrojařům házet klacky pod nohy – jde prý o bezpečnost Evropy. „Německo má na světě nejpřísnější pravidla pro vývoz zbraní. Bez nich můžeme přijít o schopnost zbraně vyrábět,“ prohlásil poslanec Joachim Pffeifer.

Proti kancléřce se ale nakonec vedle opozice postavil i její nový vládní spojenec - sociální demokraté obří prodej tanků do Saúdské Arábie zablokovali. Berlín navíc čelí požadavku, aby si kromě tanků a děl dával pozor i při vývozu zdánlivě neškodného produktu – speciálního špehovacího softwaru, který ovšem diktátorské režimy dokážou nasadit proti vlastním lidem a zatýkat například anonymní internetové aktivisty. „Umožňují nasadit do mobilu trojského koně, který se aktivuje přes mail, ale taky odposlouchávání skypu,“ říká Christian Mihr z organizace Reportéři bez hranic.

Video Německá vláda zablokovala vývoz tanků do Saúdské Arábie
video

Německá vláda zablokovala vývoz tanků do Saúdské Arábie

Za obchody s nebezpečným know-how si teď Německo vysloužilo i kritiku Washingtonu. Německá firma totiž postavila v minulých letech u ruského města Mulino špičkové centrum pro vojenský výcvik. Na zařízení, které bohatě využívá virtuálních simulací, se měli zdokonalovat vojáci ruských zvláštních jednotek Specnaz. Byli to právě oni, kdo stál v čele invaze na Krym.