Tanky Leopard jsou páteří německé armády a také oblíbeným vývozním artiklem. Německo je třetí největší zbraňový vývozce planety a kromě tanků boduje například s nejtiššími ponorkami na světě. Konzervativci z CDU Angely Merkelové ale nechtějí zbrojařům házet klacky pod nohy – jde prý o bezpečnost Evropy. „Německo má na světě nejpřísnější pravidla pro vývoz zbraní. Bez nich můžeme přijít o schopnost zbraně vyrábět,“ prohlásil poslanec Joachim Pffeifer.
Proti kancléřce se ale nakonec vedle opozice postavil i její nový vládní spojenec - sociální demokraté obří prodej tanků do Saúdské Arábie zablokovali. Berlín navíc čelí požadavku, aby si kromě tanků a děl dával pozor i při vývozu zdánlivě neškodného produktu – speciálního špehovacího softwaru, který ovšem diktátorské režimy dokážou nasadit proti vlastním lidem a zatýkat například anonymní internetové aktivisty. „Umožňují nasadit do mobilu trojského koně, který se aktivuje přes mail, ale taky odposlouchávání skypu,“ říká Christian Mihr z organizace Reportéři bez hranic.

Německá vláda zablokovala vývoz tanků do Saúdské Arábie
Za obchody s nebezpečným know-how si teď Německo vysloužilo i kritiku Washingtonu. Německá firma totiž postavila v minulých letech u ruského města Mulino špičkové centrum pro vojenský výcvik. Na zařízení, které bohatě využívá virtuálních simulací, se měli zdokonalovat vojáci ruských zvláštních jednotek Specnaz. Byli to právě oni, kdo stál v čele invaze na Krym.