Znovuotevřený Washingtonův památník slaví 130 let

Washington - Nejvyšší kamenná stavba na světě se po rekonstrukci znovu otevírá veřejnosti. Washingtonův památník v hlavním městě Spojených států poškodilo a uzavřelo zemětřesení před třemi lety. Jeden ze symbolů Washingtonu a zároveň největší obelisk na Zemi letos oslaví 130 let od svého dokončení.

Video Washingtonův památník se znovu otvírá veřejnosti
video

Washingtonův památník se znovu otvírá veřejnosti

Ikona americké metropole většinou historickým událostem jen přihlíží - ať už jde o protesty proti válce ve Vietnamu nebo inauguraci prezidenta. Nyní se do zpráv dostala sama.

Washingtonův památník se veřejnosti otevírá po opravě za 300 milionů korun, tisíc dnů po inauguraci. „Jde o jeden z největších pokladů naší země. Dar předávaný z generace na generaci, jehož cenu nelze vyčíslit,“ konstatoval ředitel washingtonských památníků Bob Vogel.

Washingtonův památník
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Charles Dharapak

Američtí památkáři si dali záležet, aby se událostí stala už samotná oprava. Lidé mohli sledovat, jak se lešení montuje 200 metrů nad zemí. K památníku přitom nebylo nikde uchycené, víceméně ho objalo. Konstrukce by střed města hyzdila, tak ji ozdobili stovkami žárovek.

Největší kamenná stavba na světě je vysoká jako tři petřínské rozhledny. A nyní už zase slouží veřejnosti. Ročně ji navštíví na tři čtvrtě milionu lidí. Lešení ale dlouho ve skladu nezůstane, štafetovou trubku totiž přebírá další ze symbolů země - kupole Kapitolu se začne opravovat co nevidět.

Stavba Washingtonova monumentu začala v roce 1848, dokončena byla až v roce 1884. U základny jsou stěny z bílého mramoru široké 4,5 metru, na vrcholu pak jen 45 centimetrů.

Památník byl poškozen při zemětřesení, které zasáhlo v srpnu 2011 severovýchod Spojených států. Otřesy způsobily menší škody, ve Washingtonu byla kromě monumentu poškozena i katedrála, z níž se odlomily tři menší kamenné věžičky. Úřady také kvůli zemětřesení odstavily dva reaktory jaderné elektrárny ve Virginii a musely prověřit jejich bezpečnost. Nikdo ale neutrpěl zranění.