Thajský král formálně schválil vojenský převrat

Bangkok - Šéf armády a vůdce státního převratu Prajutch Čan-Oča dnes byl v thajském královském paláci schválen coby šéf vládní vojenské rady během oficiální ceremonie, které se ale osobně nezúčastnil thajský monarcha, 86letý král Pchúmipchon Adundét. Monarchie tak oficiálně posvětila státní převrat, který armáda provedla minulý týden. Generál Prajutch Čan-Oča dnes také poprvé od převzetí moci promluvil k národu. „V zájmu obnovy míru a pořádku a v zájmu jednoty země král pověřil generála Prajuta Čan-Oču vládou země počínaje tímto okamžikem,“ uvádí se v královském nařízení.

Královská ceremonie je důležitou formalitou v zemi, kde monarchie zůstává nejvýznamnější institucí. V prohlášení Čan-Oča slíbil pevné prosazování práva, aby se politická situace mohla zlepšit. Varoval, že nebude mít na vybranou jinou možnost než sáhnout k použití síly, pokud by v zemi znovu propukly protesty.

Thajce vyzval ke klidu a slíbil jim uspořádat volby tak brzy, jak to bude možné. Žádné termíny ale zatím neupřesnil. A lidem přislíbil také to, že najde řešení problémů schémat prodeje rýže, což byl jeden z důvodů nespokojenosti obyvatel vůči vládě odvolané premiérky Jinglak Šinavatrové.

Armáda se chopila moci v zemi minulý čtvrtek, aby ukončila šest měsíců trvající vlnu často násilných protivládních protestů proti vládě Šinavatrové. Hned na úvod armáda zadržela desítky lidí, většinou spojených s vládou Šinavatrové, pozastavila platnost armády, rozpustila Senát a zavedla cenzuru médií. Komukoli, kdo urazí monarchii nebo poruší vojenské příkazy, hrozí, že stane před vojenským soudem.

Armáda poté, co se minulý týden chopila moci, zadržela desítky lidí, včetně expremiérky Jinglak Šinavatrové a vůdců protivládních i provládních demonstrací. Vůdce protivládních protestů Sutchep Tchaugsuban byl již propuštěn na svobodu, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na jednoho z jeho advokátů. Od neděle se také šíří nepotvrzené zprávy, že na svobodě už je i Šinavatrová, jejíž rezignaci demonstranti v čele s Tchaugsubanem od loňského listopadu žádali. Expremiérka nakonec musela odstoupit poté, co ji ústavní soud tento měsíc shledal vinnou ze zneužití moci, a její vládu svrhla minulý týden ve čtvrtek armáda.