Kdo vede demonstrace v Hongkongu?

Hongkong – Demonstranty v ulicích Hongkongu, kteří protestují proti ústřední pekingské vládě a jejímu záměru omezit demokratické volby, vedou profesoři a studenti. Představujeme ty nejvýraznější z nich:

Occupy Central with Love and Peace, tak si říkají prodemokratičtí aktivisté, kteří se snaží uhájit demokracii, již jim pomohli vybudovat Britové a kterou se jim teď Peking snaží vzít. V jejich čele stojí tři muži – profesor práva Benny Tai, profesor sociologie Chan Kin-man a baptistický reverend Chu Yiu-ming.

Profesor Tai byl v důsledku své aktivní účasti na protestech, propekingským táborem obviněn z porušení kodexu právního vědce, protože veřejně vyzýval k porušování zákona. Bylo mu dokonce kvůli Occupy Central vyhrožováno smrtí.

3 minuty
Kdo stojí v čele demonstrantů v Hongkongu
Zdroj: ČT24

Profesor Chan Kin-man je skutečný odborník, jenž dokonce studoval demokratický vývoj Hongkongu na univerzitě Yale, a reverend Chu Yiu-ming je dlouholetým bojovníkem za lidská práva, který pomáhal uprchlíkům po masakru na Náměstí Nebeského klidu.

Leung Čchun-jing. Vládce Hongkongu, který má odejít

Demonstranti mimo jiné požadují demisi muže, který je předsedou výkonné rady Hongkongu a fakticky nejvyššího představitele zdejší samosprávy Leunga Čchun-jinga. Tento velmi neoblíbený politik si dokonce po minulých volbách vysloužil přezdívku „689“, což představuje počet hlasů, jež získal od elitního výboru voličů loajálních Pekingu. Přestože se snažil prosazovat politická rozhodnutí, která požadovala hongkongská veřejnost, byl od počátku svého zvolení kritizován za příliš úzké vazby s vládnoucí pekingskou garniturou. Pro své příznivce zůstává Leung stále hrdinou dělnické třídy. Jako nadaný student kdysi vyhrál školné na prestižní střední škole, odkud pokračoval na univerzitu v Hong Kongu a v Bristolu. Navíc si na bristolská studia vydělával v místní restauraci. Kariéra padesátiletého politika je v těchto dnech na rozcestí. Není jisté, jestli mu tentokrát podpora z Pekingu pomůže.

Hnací silou se stali studenti

K protestům proti zásahům centrální vlády do speciálního uspořádání známého jako jeden stát, dva systémy se záhy přidali i studenti, kteří se velmi rychle stali tahounem demonstrací. Alex Chow a Lester Shum z Hongkongské studentské federace vše začali 22. září tím, že bojkotovali vyučování. Už za čtyři dny tisíce studentů v čele s Chowem a Shumem zablokovaly vládní budovy.

Sedmnáctiletý vůdce další studentské organizace Joshua Wong už před dvěma roky veřejně vystoupil proti snahám vládních politiků ovlivnit hongkongský vzdělávací systém. Všichni tři studenti byli během vyhrocení nepokojů zatčeni.

Vůdce z Tiananmen: Hongkong je inspirací pro ostatní

Wang Dan je docentem na tchajwanské univerzitě, ale před pětadvaceti lety byl jedním ze studentských vůdců při protestech na Náměstí Nebeského klidu. Po letech vězení emigroval do Spojených států a poté odjel na Tchaj-wan. Wang Dan je stále aktivní v boji za demokracii a jeho facebookový profil se stal platformou pro debaty s čínskými a tchajwanskými studenty právě o demokratických hodnotách. Jako opravdu zkušený aktivista se dívá na hongkongské události s nadějí, ale jak sám říká, důležité je vytrvat. Cíl – demokracie - a protivník – čínská vláda - jsou pořád stejní. Důležité je, aby se demonstranti nenechali odradit neúspěchem. Největším přínosem celé Occupy Central je podle něj fakt, že se dokázala zmobilizovat mladá generace, která věří, že boj za demokracii stále stojí za tu námahu. „Pokud bude Hongkong demokratičtější a demokratičtější, může se stát vzorem pro pevninskou Čínu,“ přibližuje Wang Dan největší obavy komunistických špiček v Pekingu.

I Peking má své podporovatele

Ale ne všichni se v Hongkongu přidali na stranu protestujících. Je zde také skupina lidí, kteří se staví zásadně proti celému hnutí Occupy Central. Jedním z těchto odpůrců je například profesor ekonomie a bývalý rozhlasový moderátor Robert Chow Yung. Tento v podstatě druhý tábor obyvatel Hongkongu v srpnu zveřejnil video, kde varuje obyvatele města před chaosem, a dokonce možnou smrtí, což je podle nich jediná možná situace, ke které celé hnutí Occupy Central směřuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety dopadaly na Kyjev. Trump útoky odsoudil

Při ruském nočním raketovém úderu na Kyjev zahynulo nejméně dvanáct lidí a dalších více než devadesát bylo zraněno, uvádějí nejnovější zprávy záchranářů. Výbuchy bylo v noci slyšet i v Charkově na východě Ukrajiny, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Americký prezident Donald Trump útoky odsoudil a vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby s nimi přestal.
06:08Aktualizovánopřed 5 mminutami

SledujteSe zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do dnešních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
08:49Aktualizovánopřed 36 mminutami

Student zabil ve Francii nožem spolužačku, další žáky zranil

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a zabil spolužačku, další tři žáky zranil. V dalším útoku mu zabránili učitelé. Agentura Reuters s odkazem na policejního mluvčího uvedla, že nic nenasvědčuje teroristickému motivu. Patnáctiletého studenta později zatkla policie. Podle studentů domnělý pachatel před činem rozeslal hromadný e-mail o svých problémech.
15:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Telefony používám tak, aby se mi do nich nikdo nemohl nabourat, říká Síkela

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) přijel do Washingtonu na zasedání MMF a Světové banky. Podle zdrojů Financial Times doporučila Evropská komise vysoce postaveným úředníkům používat jednorázové telefony kvůli obavám z americké špionáže. Síkela ale řekl, že je v USA se všemi svými telefony a používá je způsobem, aby se mu do nich nikdo nemohl nabourat. Také ujistil, že data je potřeba chránit. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem nejprve odpovídá na otázku, kde vidí příležitosti pro EU v oblasti mezinárodního partnerství, když se zdá, že USA uvolňují scénu.
před 2 hhodinami

Památku obětí holocaustu připomíná čtení jmen zavražděných i pochod

Oběti holocaustu ve čtvrtek v Česku připomnělo veřejné čtení jmen lidí vyvražděných nacisty. Akce se konala podvacáté a v letošním roce celkem ve 38 městech. Památku obětí si připomněli také v Polsku, kde od třinácti hodin v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi uspořádali Pochod živých. Letos je to osmdesát let od konce druhé světové války.
14:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Indie a Pákistán odebírají víza občanům druhé země

Indie zrušila víza všem Pákistáncům, s výjimkou diplomatů, s platností od neděle. Do 29. dubna musí pákistánští občané opustit území Indie. Pákistán zase oznámil uzavření své hranice s Indií. Pro sousední zemi uzavře i svůj vzdušný prostor a přeruší s ní obchod. Indům také odebere víza a vyhostí diplomaty.
13:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
14:21Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zaplať a prodloužíme vízum. Podvodníci zneužívají deportací studentů z USA

Podvodníci se snaží využít deportací zahraničních studentů z USA k vlastnímu obohacení. V americkém státě Nebraska se vydávají za oficiální úřady, aby ze studentů tamních univerzit dostali peníze pod záminkou prodloužení víza. Situaci popsal Čech na studijním pobytu.
před 5 hhodinami
Načítání...