Putin prý už v roce 2008 navrhoval Tuskovi, aby si rozdělili Ukrajinu

Varšava – Ruský prezident Vladimir Putin údajně už v roce 2008 při návštěvě polského premiéra Donalda Tuska v Moskvě navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko. V rozhovoru pro americký server Politico to uvedl čerstvý předseda dolní komory polského parlamentu a bývalý ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Po zveřejnění článku ale couvl s tím, že jeho slova špatně interpretovali. Také Putinův mluvčí označil článek za nesmysl. Polská opozice žádá Sikorského demisi.

Video Sikorski rozpoutal pozdvižení na diplomatické scéně
video

Sikorski rozpoutal pozdvižení na diplomatické scéně

„Chtěl po nás, abychom se podíleli na dělení Ukrajiny. Byla to jedna z prvních věcí, které řekl premiérovi Tuskovi, když navštívil Moskvu,“ řekl Sikorski v interview o Putinovi, který prý Ukrajinu označil za umělý státní útvar a uvedl, že Lvov je polské město, čili by si ho Poláci měli zase zabrat. Tusk podle Sikorského, který premiéra do Moskvy doprovázel, na Putinův návrh nic neřekl, protože věděl, že je nahráván. Polsko však nikdy nevyjádřilo zájem připojit se k ruskému plánu. „Dali jsme to velice jasně najevo,“ ujistil maršálek Sejmu Sikorski.

Po zveřejnění interview, které by mohlo dále zhoršit napětí mezi Polskem a Ruskem, ale Sikorski tvrdil, že nebyl správně pochopen. „Některá z mých slov byla přehnaně interpretována,“ napsal politik na Twitteru. Autor interview ale odpověděl, že nechápe Sikorského výtky: napsal prý jen to, co mu Sikorski řekl. Maršálek Sejmu vzápětí uvedl, že o Ukrajině jako o umělém útvaru hovořil Putin i na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008.

Na večerní tiskové konferenci se pak Sikorski kál s tím, že mu selhala paměť a že zmíněná schůzka se nekonala v Moskvě, ale v bruselském sídle NATO. „Člověk se někdy ukvapí, a to byl i tento případ,“ prohlásil. Zároveň se před novináři omluvil Tuskovi i současné premiérce Ewě Kopaczové za to, že je přivedl do nepříjemné situace.

„Pokud by Putin něco takového navrhoval, bylo by to skandální,“ prohlásila Ewa Kopaczová. Ujistila, že žádný polský premiér by se nepodílel na takové hanebnosti, jako je dělení cizí země. Sikorského navíc za jeho výroky pokárala.

Během březnové ruské anexe Krymu místopředseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a předák ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij navrhl vládám Polska, Rumunska a Maďarska připojit se k dělení Ukrajiny. Před druhou světovou válkou byl Lvov a okolí, představující nyní západní Ukrajinu, součástí Polska. 

Podle ruských komentátorů jde u Sikorského o uraženou ješitnost

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov odmítl článek jako nesmysl. „Jednak máme špatné zkušenosti s tvorbou tohoto titulu a vůbec to celé vypadá jako kachna,“ řekl Peskov agentuře TASS. Analytik Vladimir Brutěr citovaný ruským internetovým deníkem Gazeta.ru zase soudí, že Sikorski asi těžce prožívá, že prohrál souboj o křeslo šéfa unijní diplomacie a už není středem pozornosti, a tak se rozpovídal o Putinových slovech, která v té době - v únoru 2008 - byla míněna jako žert. I moskevský zpravodaj polského deníku Gazeta Wyborcza usoudil, že Poláci nejsou pro Putina partnery v důležitých věcech, jako je pohlcení Ukrajiny.

Gazeta.ru v této souvislosti připomíná nedávnou podobnou aféru, kdy předseda Evropské komise José Manuel Barroso také citoval ruského prezidenta, který mu sdělil, že když bude chtít, zabere Kyjev za dva týdny. I tato slova prý byla vytržena z kontextu.

Unáhlené výroky mohou mít pro Sikorského nepříjemnou dohru. „Jeho hlavu“ totiž kvůli „nezodpovědnosti“ žádá polská opozice. Mluvčí prezidentské kanceláře kromě toho sdělila, že interview předsedy Sejmu bude jedním z témat středečního zasedání bezpečnostní rady státu.