Drak se podle plánu vrátil na Zemi – přistál v oceánu u Mexika

Washington - Americká nákladní loď bez posádky Dragon se odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a v 21:38 našeho času přistála ve vodách Tichého oceánu nedaleko Mexika. Dragon, zařízení soukromé americké společnosti SpaceX, přepravilo náklad na orbitální komplex už počtvrté. SpaceX plánuje podle kontraktu s NASA v hodnotě 1,6 miliardy dolarů (přes 34 miliard korun) uskutečnit celkem 12 zásobovacích letů k ISS.

Dragon se od ISS za pomoci robotické paže odpoutal v plánovaný čas 15:57 našeho času. Letové středisko následně oznámilo, že odpojení se obešlo bez komplikací, a že všechny systémy plavidla jsou plně funkční. Návratové pouzdro přistálo pomocí padáku v Tichém oceánu západně od poloostrova Baja California v souladu s časovým plánem.

Vesmírná loď na orbitální komplex dopravila téměř 2,3 tuny zásob, materiálu k biologickým experimentům a různých zařízení, včetně 3D tiskárny, která se stane prvním takovým přístrojem na oběžné dráze, nebo speciálního zařízení RapidScat k měření rychlosti a směru větrů nad oceány. Dodávka 20 myší pak vědcům poslouží ke zkoumání vlivu dlouhodobého pobytu v podmínkách mikrogravitace na organismus. Z vesmíru se Dragon vrací se zhruba 1,7 tuny nejrůznějšího materiálu, včetně vysloužilého zařízení a výsledků vědeckého bádání.

Dragon odstartoval z floridského Mysu Canaveral 21. září a o dva dny později úspěšně zakotvil na ISS pomocí robotického ramene stanice dlouhého 17,6 metru. Z ISS ho ovládali dva ze tří členů stávající posádky, Němec Alexander Gerst a Američan Reid Wiseman.

/*json*/{"map":{"lat":28.222532770073443,"lng":-115.36051139374996,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/