Podnikatel otevřel v Bratislavě zastupitelstvo Nového Ruska

Bratislava – Slovenský podnikatel Marián Farkaš otevřel v Bratislavě „zastupitelstvo Nového Ruska“, tedy samozvaných republik v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Nové Rusko přitom oficiálně žádný stát neuznal - ani Rusko, píše slovenský list Sme. Hlavní činností zastupitelstva má být humanitární pomoc lidem z Donbasu. Podle Farkaše se snaží pomáhat zdarma – peníze z Doněcku nebo Ruska prý nedostává.

Otevření zastupitelského úřadu bylo vyústěním snahy o konsolidaci a zmírnění dopadů ukrajinského konfliktu „zaměřeného na potlačování základních lidských práv a svobod ze strany profašistické kyjevské junty“, sdělil Farkaš rozhlasové stanici Hlas Ruska. Podle něj byli Slováci jediní, kdo kromě Ruska poskytl humanitární pomoc občanům Donbasu, kteří našli útočiště na území Ruské federace. Ze Slovenska už prý byly odeslány dvě zásilky. 

„Slovenská republika neuznává takzvané republiky na území Donbasu. Ve smyslu mezinárodního práva je nelze považovat za samostatné subjekty, proto nemá smysl hovořit ani o jejich zastoupení, ať již na území Slovenska, nebo jiné země,“ reagoval na Farkašovu iniciativu mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Peter Susko. Samozvané republiky neuznává Kyjev ani Západ, včetně České republiky.  

Alexandr Zacharčenko
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Pochuyev Mikhail

Na separatistickém východě Ukrajiny se v neděli uskutečnily volby, které potvrdily pozice dosavadních vůdců Doněcké a Luhanské republiky Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického. Kyjev povstalecké volby odmítl jako „frašku“ a Evropská unie je označila za překážku pro mírový proces. Ukrajinský prezident chce této oblasti zrušit zvláštní status. Naopak Rusko oznámilo, že bude výsledky voleb respektovat. 

„Nežádoucí pozorovatelé“ na Ukrajině

K volebním pozorovatelům v Doněcku se podle Sme připojil tajemník Svazu protifašistických bojovníků. Volby sledovali na Ukrajině také Češi - ukrajinské úřady už avizovaly, že označí senátora Jaroslava Doubravu a další dva lidi z České republiky - Ladislava Zemánka a Alexandra Gegalčije - za nežádoucí osoby.

Účast těchto lidí „v nezákonných procesech na území dočasně kontrolovaném bandity a zahraničními žoldáky“ je podle ukrajinského ministerstva vnitra nepřípustná. Doubrava pak v rozhovoru pro ČT prohlásil, že byl u voleb jako soukromá osoba na prosbu svého nejmenovaného přítele.