Papež není politik, stálo na prsou aktivistek v Římě

Vatikán - Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu dnes policie zatkla tři aktivistky hnutí Femen, které protestovaly proti plánované návštěvě papeže Františka ve štrasburském sídle Evropského parlamentu. Polonahé ženy měly na hrudnících nápis „Papež není politik“ a nechaly se fotografovat s krucifixy. Protestující ženy jsou Francouzky, jedna z nich se podobné akce na Svatopetrském náměstí zúčastnila již dříve.

Papež má před europoslanci ve Štrasburku promluvit 25. listopadu, navštíví také Radu Evropy. Podle předsedy parlamentu Martina Schulze bude hlava katolické církve pravděpodobně hovořit o tématech, jako je chudoba, nezaměstnanost nebo přistěhovalectví.

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008 jako uskupení ukrajinských feministek, postupně ale získalo mezinárodní rozměr. Od roku 2010 upoutává zájem médií v různých zemích světa svými činy, při nichž jeho členky s obnaženými ňadry odsuzují především sexismus, homofobii, prostituci a náboženství. Loni se například skupina devíti žen na oslavu rezignace papeže Benedikta XVI. svlékla do půl těla v pařížském chrámu Notre-Dame, jejich stíhání ale soud letos zastavil.