Svobodu braňme i dnes - třeba na Ukrajině, tvrdí Komorowski

Varšava - Společně jsme svobodu získali, společně bychom ji měli pomáhat získat i dalším, uvedl v exkluzivním rozhovoru pro ČT polský prezident Bronislaw Komorowski. Podle něj by státy střední Evropy měly současné vedení Ukrajiny jasně podpořit. Jde prý totiž o podobnou cestu, jakou před čtvrtstoletím střední Evropa sama absolvovala. Co dalšího polská hlava státu Praze vzkázala, sledujte v mimořádném Interview ČT24 od 18:30. Rozhovor připravil Josef Pazderka.

Video Vztah k Rusku jako silné téma polské politiky
video

Vztah k Rusku jako silné téma polské politiky

Komorowski je bývalý disident, který byl za své názory v minulém režimu internován a vězněn. Vězení mu podle něj pomohlo zbavit se zbytečného strachu. To samé podle svých slov doporučuje i v současných vztazích s Ruskem. „Rusko se smířilo s tím, že Česká republika vstoupila do Evropské unie a do NATO. A to i přesto, že tvrdilo, že s tím nikdy souhlasit nebude. Totéž říkalo o Polsku, o Litvě, Lotyšsku, Estonsku. A dnes to říká o Ukrajině,“ prohlásil polský prezident v rozhovoru, jehož kompletní obsah odvysílá ČT24 dnes večer.

Téma Ukrajiny v současnosti silně rezonuje polskou politikou. Země, která má s rozpínavostí Ruska nepříjemné historické zkušenosti, se řadí k nejtvrdším kritikům současné politiky Kremlu. Bývalý polský prezident Lech Walesa nedávno dokonce ostře zkritizoval postoj Miloše Zemana a Václava Klause k současnému Rusku.

Komorowski byl za své názory před rokem 1989 vězněn
Zdroj: ČT24

Současná hlava státu ale věří, že právě společné oslavy pádu komunismu můžou vrátit do česko-polských vztahů slovo „solidarita“. Po čtvrtstoletí na něj totiž podle Komorowského Praha trochu zapomněla.

Česká republika si v těchto dnech připomíná 25 let od událostí listopadu 1989. Období, které znamenalo přechod od komunistické diktatury k demokracii, mapuje i Speciál ČT24. Kromě článků, které připomínají přelomové události, zde najdete i program ČT k výročí sametové revoluce, ale zejména zpravodajská videa z té doby.