Na videu s vraždou Kassiga je i francouzský občan

Paříž - Mezi radikály z řad Islámského státu, kteří se objevili na videonahrávce zachycující vraždu amerického rukojmího Petera Kassiga a syrských vojáků, je velmi pravděpodobně také francouzský občan. Oznámilo to dnes francouzské ministerstvo vnitra. Západní rozvědky se mezitím snaží identifikovat další extremisty, kteří na videu nejsou maskováni. V evropských médiích se dnes objevily spekulace, že na nahrávce jsou nejméně dva Francouzi a jeden Brit.

Video Francie vyšetřuje zapojení svého občana do vraždy rukojmí
video

Francie vyšetřuje zapojení svého občana do vraždy rukojmí

Podle Paříže je na videozáznamu možné rozeznat dvaadvacetiletého Francouze Maximea Haucharda, který odešel bojovat do Sýrie v srpnu 2013. „Z analýzy francouzských tajných služeb vyplývá, že francouzský občan se s velmi vysokou pravděpodobností přímo podílel na vykonání těchto zavrženíhodných činů,“ řekl novinářům francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.   

Hauchard konvertoval v dospívání k islámu a v rozhovoru s francouzskou stanicí BFM v červenci prohlásil, že pomáhal dobýt druhé největší irácké město Mosul. Uvedl také, že očekává svou smrt a že v ni doufá. „Mým cílem je stát se mučedníkem,“ prohlásil Hauchard. Francouzští experti na džihád uvedli, že Hauchard se již v minulosti objevil na několika jiných propagandistických videonahrávkách Islámského státu. „Maxime konvertoval k islámu v 17 letech, ale ve Francii má čistý trestní rejstřík, na rozdíl od asi 50 procent cizinců, kteří se připojili k Islámskému státu,“ podotkl expert stanice France 24 Wassim Nasr.  

Vraždu má zřejmě na svědomí znovu „džihádista John“

Islamisté o víkendu zveřejnili videozáznam, který údajně zobrazuje vraždu již pátého západního rukojmího organizace Islámský stát, šestadvacetiletého bývalého vojáka americké armády a pozdějšího humanitárního pracovníka Kassiga. Video obsahuje i hromadnou popravu zajatých syrských vojáků. Zatímco muž, který na videu stojí nad uříznutou hlavou Kassiga má na obličeji masku, další islamisté maskováni nejsou.   

Maskovaným členem IS na nahrávce je podle všeho opět Brit označovaný jako „džihádista John“, který má patrně na svědomí i předchozí vraždy západních rukojmích - Britů Alana Henninga a Davida Hainese a amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa. Na nahrávkách zní hlas tohoto muže, který byl údajně zraněn při nedávném americkém leteckém útoku na pozice Islámského státu v Sýrii.  

Britský deník Daily Mail dnes zveřejnil zprávu, podle níž je na videu vidět i dvacetiletý britský občan Nasser Muthana. Francouzská stanice Radio France Internationale (RFI) zase uvedla, že na videu se objevuje kromě Haucharda ještě další Francouz. „Několik zdrojů z Islámského státu potvrdilo stanici RFI, že se na videu s vraždou syrských vojáků objevují dva Francouzi. Jeden ze zdrojů RFI řekl, že takováto videa mají dva účely. Rekrutovat nové členy a terorizovat nepřátele skupiny,“ sdělila televize RFI.   

Video ukazuje detaily vraždy i tváře vrahů

Zpravodajský server BBC News upozorňuje na rozdíl mezi nejnovější videonahrávkou Islámského státu a těmi předchozími. Kromě toho, že je ještě sadističtější než ty minulé, když detailně ukazuje podříznutí syrských vojáků, nepokrytě také zachycuje tváře vrahů. „To je záměrné. Islámský stát se vysmívá koalici vedené západními zeměmi, když říká - takhle vypadáme, pojďte si pro nás, jestli si troufnete,“ uvádí korespondent BBC Frank Gardner.  

Podle analytiků citovaných serverem CNN ale videonahrávka svědčí spíš o nervozitě, či dokonce zoufalství Islámského státu po několika neúspěších z bojů z poslední doby. Vzhledem k tomuto vývoji lze také údajně od IS očekávat v nadcházejícím období ještě drastičtější videa.