
Francie jedná o nezávislosti Palestiny
Text rezoluce parlamentu předložila socialistická frakce. Vyzývá v něm vládu k „uznání státu Palestina s vyhlídkou na konečné urovnání konfliktu“. Socialističtí poslanci si myslí, že řešení spočívající v existenci dvou sousedních států, palestinského a izraelského, „předpokládá uznání státu Palestina vedle toho izraelského“. Francouzský Senát bude o podobném textu navrhovaném komunistickými zákonodárci debatovat 11. prosince.
Socialistická poslankyně Elisabeth Guigouová současné ustrnutí blízkovýchodního mírového procesu na mrtvém bodě označila za slepou uličku a nic podle ní „není nebezpečnější než nehybnost a současný status quo“. „Je to podvod, není úkolem parlamentu rozhodovat o francouzské diplomacii,“ odmítl podpořit usnesení poslanec za konzervativní Svaz pro lidové hnutí (UMP) Pierre Lellouche.
Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius během dnešní debaty potvrdil, že Francie podporuje dvouletý cíl pro dosažení izraelsko-palestinské dohody. „V OSN spolupracujeme s našimi partnery v úsilí o přijetí rezoluce Rady bezpečnosti s cílem obnovení a dotažení jednání, u nichž bývá nejčastěji zmiňován dvouletý termín,“ poznamenal Fabius s tím, že Francie s touto lhůtou souhlasí.
Prezident Francois Hollande mezinárodní uznání palestinského státu v zásadě podporuje. Ve čtvrtek v rozhovoru se stanicemi France 24, RFI a TV5 Monde řekl, že je připraven svolat mezinárodní konferenci s cílem oživit mírový proces na Blízkém východě. Francie prý chce, aby byl konflikt urovnán „na základě toho, co bylo vždy hlavním parametrem francouzského postoje: Palestinský stát uznaný vedle izraelského státu se zárukou bezpečnosti“.
O uznání Palestiny se mluví v řadě zemí
Kromě Izraele jsou proti uznání Palestiny hlavně USA. Podmiňují to uzavřením izraelsko-palestinské mírové dohody. Napětí kolem této dlouholeté otázky se vystupňovalo poté, co Palestinu koncem října uznala jako stát švédská vláda. Nezávazné doporučení svým vládám, aby postupovaly stejně, poté odhlasovaly i parlamenty Británie, Irska a Španělska. Vlády těchto zemí zůstávají ale zdrženlivější. Československo v roce 1988 uznalo akt vyhlášení státu Organizací pro osvobození Palestiny, ani Praha ale Palestinu jako stát neuznává a neuzavírá s ní žádné smlouvy.
Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Jeho hlavním městem má být východní Jeruzalém. Z dosavadních kol mírových rozhovorů mezi Palestinou a Izraelem ale zatím nevzešla dohoda nejen o hranici, ale ani o Jeruzalému. Konečná mírová dohoda je v nedohlednu a Palestinci prosazují v zahraničí uznání svého státu bez jejího uzavření.