Uznejte Palestinu, vyzval francouzský parlament vládu

Paříž - Francouzští poslanci schválili nezávaznou rezoluci vyzývající vládu, aby uznala Palestinu jako stát. Symbolický krok Národního shromáždění neovlivní bezprostředně diplomatický postoj Francie, ukazuje ale rostoucí netrpělivost Evropy kvůli přerušenému mírovému procesu na Blízkém východě.

Dolní komora francouzského parlamentu ovládaná socialisty schválila nezávaznou výzvu podle očekávání. Její podporovatelé se domnívají, že by tento krok mohl urychlit úsilí o mírové urovnání dlouhodobého konfliktu mezi Palestinci a Izraelci. Návrh podpořilo 339 poslanců, proti jich bylo 151. Francouzský Senát, tedy horní komora parlamentu, bude o podobném textu navrhovaném vládními socialisty debatovat 11. prosince.

Pro Palestince znamená dnešní krok francouzských poslanců další důležitou symbolickou podporu. Text vyzývá vládu k „uznání státu Palestina s vyhlídkou na konečné urovnání konfliktu“. Francouzská vláda podporuje formování palestinského státu. Tvrdí ale, že na jeho uznání je příliš brzy. Nejdřív je podle ní třeba znovu nastartovat mírové rozhovory. Proti uznání Palestiny dnes v Paříži demonstrovali příslušníci francouzské židovské komunity.

Palestinu koncem října uznala jako stát švédská vláda. Nezávazné doporučení svým vládám, aby postupovaly stejně, poté odhlasovaly také parlamenty Británie, Irska a Španělska. Československo v roce 1988 uznalo akt vyhlášení státu Organizací pro osvobození Palestiny, Praha ale Palestinu jako stát neuznává a neuzavírá s ní žádné smlouvy.

Izrael usiluje o vznik palestinského státu na základě mírové dohody, ale rezoluce, jakou je ta francouzská, podle něj Palestince podporují v tom, aby se vyhýbali jednáním. Izraelské velvyslanectví v Paříži v prohlášení uvedlo, že schválená parlamentní rezoluce jen „oddálí možnost dospět“ k mírové dohodě a „vysílá chybný vzkaz vůdcům a národům regionu“. Kromě Izraele jsou proti uznání hlavně Spojené státy.

Z dosavadních kol mírových rozhovorů mezi Palestinou a Izraelem zatím nevzešla dohoda nejen o hranici, ale ani o Jeruzalému. Konečná mírová dohoda je v nedohlednu a Palestinci prosazují v zahraničí uznání svého státu bez jejího uzavření.

Demonstrace francouzských Židů proti uznání Palestiny
Zdroj: ČTK/NurPhoto
Autor: Romain Carre