V Grozném vypálili kancelář čečenské lidskoprávní organizace

Groznyj – Kancelář nejvýznamnější čečenské organizace na ochranu místních práv Výboru proti mučení vypálili neznámí útočníci. Její pracovníky odvlekli a později propustili. Organizace Human Rights Watch uvedla, že policie poté zadržela dva zaměstnance další lidskoprávní organizace, kteří byli v sousední budově. Útok dala do souvislosti s předchozí kritikou čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Policie se ale od událostí distancovala.

Do sídla čečenského Výboru proti mučení vpadli neznámí útočníci. Z oken se potom vyvalil dým, jeho pracovníci neskrývali obavy. Přítomné pracovníky organizace ozbrojenci odvedli, později je propustili. Ředitelka moskevské pobočky Human Rights Watch Taťána Lokšina na Facebooku popsala, že policisté poté vpadli do kanceláře organizace Joint Mobile Group poblíž té vypálené a zadrželi a prohledali dva lidi. „Moje zdraví a možná i život i život mého kolegy Dmitrije Dmitrijeva byly dnes v ohrožení,“ řekl pracovník JMG Sergej Babinec.

Ačkoli se od vypálení kanceláře Výboru proti mučení policie distancovala, útok přišel tři dny poté, co ochránci lidských práv zkritizovali hlavu Čečenska Ramzana Kadyrova. Ten po útoku islamistů na Grozné 4. prosince pohrozil, že rodiny džihádistů budou z autonomní republiky vyhnány a jejich obydlí srovnána se zemí. Krátce na to přišly zprávy o žhářských útocích na obydlí, kde příbuzní útočníků pobývali. „Vyhlašuje kolektivní zodpovědnost a kolektivní trest. To je proti ruskému právu i ruským mezinárodním závazkům v oblasti lidských práv,“ řekla o Kadyrovově postupu Táňa Lokšina.

Samotnému Kadyrovi podle jeho vlastních slov na podobných stížnostech absolutně nezáleží. Napětí mezi ním a aktivisty ale trvá už delší dobu. Souvisí také s obviněními tajných služeb z neoprávněného věznění nevinných lidí, mučení i zabíjení.