Žádaly řidičáky i pro ženy, budou Saúdky souzeny za terorismus?

Rijád – Dvě Saúdky odmítající zákaz žen dostat řidičský průkaz se budou muset dostavit před soud určený k řešení teroristických případů. Obě ženy jsou od začátku prosince ve vazbě. Na sociálních sítích se zapojily do kampaně za řízení aut.

Pětadvacetiletá Ludžaj Hazlúlová a o osm let starší Majsáa Amúdíová byly zadrženy začátkem měsíce na východě země. Hazlúlová tam přijela autem ze Spojených arabských emirátů a Amúdíová ji očekávala na hranici. Obě vedou na sociálních sítích kampaň za povolení řízení automobilů ženám. Mají přes 300 tisíc stoupenců. Právě za tuto aktivitu na internetu budou zřejmě souzeny. 

Jejich příznivci už požádali krále Abdalláha, aby oběma prominul. Právník Hazlúlové se chce odvolat proti rozhodnutí převést případ do agendy protiteroristického soudu.  

Bez řidičáku je život komplikovaný

Saúdská Arábie ženám řízení aut nezakazuje, ale neumožňuje jim obstarat si řidičské průkazy. Rodinám to komplikuje a prodražuje život, jelikož ženy si kvůli běžným pochůzkám musejí najímat řidiče, pokud nemá čas někdo z rodiny.  

Několik žen zahájilo kampaň, která má úřady přinutit praxi změnit. Ženy začaly sociálními sítěmi šířit své fotografie za volanty aut. Policie ale mnohé pozatýkala, některé skončily ve vězení nebo dostaly pokutu.

Letos na podzim doporučila v tichosti Poradní rada, s níž konzultuje král, aby za volanty byly puštěny ženy starší 30 let. Povolení by se mělo týkat jenom denních hodin. Rijád ale žádné oficiální stanovisko zatím nevydal.