Zelenskyj v Bulharsku dojednal silnější vojenskou pomoc

Ukrajina a Bulharsko se dohodly na aktivnější spolupráci v obraně, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Sofii po jednání s tamními představiteli. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajinský státník přijel do bulharské metropole kolem poledne místního času, podle agentury DPA ho pozvala nová prozápadní vláda.

„Jednali jsme o vojenské pomoci, kterou Bulharsko poskytuje naší zemi. Počítáme s pokračováním spolupráce, která už zachránila mnoho životů,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci. Zemi také vyzval, aby se podílela na obnově Ukrajiny. Na Telegramu mezitím informoval o setkání s premiérem Nikolajem Denkovem. „Hlavním tématem našich rozhovorů je samozřejmě bezpečnost našich zemí a celé naší Evropy, podpora obrany a obranná spolupráce. Základní prioritou je energie,“ napsal.

V předchozím příspěvku na stejné platformě Zelenskyj uvedl, že má na programu mimo jiné jednání se svým protějškem Rumenem Radevem. „Podpora obrany, euroatlantická integrace Ukrajiny, summit NATO, bezpečnostní záruky a realizace mírového plánu,“ napsal po příletu. Kyjev usiluje o to, aby NATO na nadcházejícím summitu ve Vilniusu dalo Ukrajině jasný signál, že země bude moci vstoupit do Severoatlantické aliance.

Podle serveru Ukrajinska pravda Zelenskyj do Sofie přiletěl bulharským vládním speciálem z moldavské metropole Kišiněva. Moldavsko sousedí s jihozápadní částí Ukrajiny. Do bulharské metropole přiletěl krátce po poledni místního času (tedy po 11: 00 SELČ).

Možné neshody

Server Politico před návštěvou psal, že jednání se mají zaměřit na dodávky zbraní na Ukrajinu a spolupráci ohledně jaderných elektráren. Setkání Zelenského s Radevem označil jako potenciálně napjaté, jelikož bulharský prezident bývá označován za proruského a staví se odmítavě k vyzbrojování Kyjeva.

Bulharsko, které je členem Evropské unie a také Severoatlantické aliance, vyváží na Ukrajinu množství munice od začátku ruské invaze loni v únoru, činilo tak ale hlavně přes prostředníky. Server Euractiv dříve poznamenal, že Bulharsko Ukrajině neposkytuje stíhačky ani tanky, ale zejména starou munici, která je stále použitelná. Bulharská armáda je jednou z mála v rámci NATO, která má stále velké zásoby munice do starých sovětských zbraní, které Ukrajina ve velkém používá.

Nový ministr obrany Todor Tagarev před pár dny v rozhovoru se státní televizí BNT uvedl, že Bulharsko letos navýší vojenskou pomoc Ukrajině. Dodal, že zbraně budou poslány poté, co Sofia dokončí analýzu potřeb ukrajinské armády a rovněž toho, jakou pomoc je bulharská armáda schopna poskytnout.

Vláda Nikolaje Denkova, který je podle Politica silně proukrajinský, nastoupila do funkce začátkem června poté, co dohodu na jejím vytvoření po složitých jednáních oznámila dvě prozápadní uskupení – koalice kolem strany GERB expremiéra Bojka Borisova a reformistický blok kolem strany Pokračujeme ve změně bývalého premiéra Kirila Petkova.

Turecká média oznámila, že se Zelenskyj chystá zavítat i do jejich země. V pátek se prý má setkat s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Istanbulu. Oba politici by měli hovořit o rusko-ukrajinské válce či o budoucnosti dohody o přepravě ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře, kterou Turecko pomohlo dojednat.

Kremelská reakce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na Zelenského cestu do Bulharska prohlásil, že Kyjev dělá vše pro to, aby do války „zatáhl“ co nejvíce zemí. Plnohodnotný konflikt rozpoutalo loni v únoru Rusko svou invazí do sousední země.

„Mnoho zemí se už do tohoto konfliktu zapojilo, ať už přímo, či nepřímo,“ řekl mluvčí podle agentury TASS. Zelenského jednání podle něj nebude mít zásadní vliv na „speciální vojenskou operaci“, jak Moskva nazývá svou vojenskou agresi vůči Ukrajině.

Načítání...