Na výlet s dětmi? Zkuste Soos

Zná to snad každý rodič: V parném létě byste rádi své ratolesti chtěli vytáhnout z domu někam do přírody. Jenže kam? Na dlouhé túry to s malými dětmi moc není, zaprášená muzea je nebaví a hradů a zámků připomínajících spíš skladiště nábytku jste už viděli nepočítaně. Pokud i vy trpíte podobným dilematem, tak právě pro vás je tu dnešní Tip na cesty. Sedněte do auta nebo se přibližte třeba vláčkem (nebo bydlíte-li poblíž Františkových Lázní, sáhněte třeba po kole) a vydejte se do přírodní rezervace Soos. Čeká vás příjemná procházka v přírodě i setkání s dinosaury.

I já sama jsem se do Soosu poprvé podívala jako malé dítě. Ještě mi tehdy nebylo ani šest let. Dodneška si na tu návštěvu pamatuji a i mí rodiče rádi vzpomínají, jak jim děti pěkně „ťapaly“ a jak je fascinovaly bublinky vycházející z bahna uprostřed ničeho. Tehdy se psal rok 1991 – od té doby se rezervace ještě víc přizpůsobila dětskému návštěvníkovi. Přibyla expozice Historie země, kde mohou děti i dospělí obdivovat modely pravěkých ještěrů v životní velikosti a pokochat se mohou i obrazy Zdeňka Buriana.

Ve vedlejší budově se pak návštěvníci mohou seznámit se zvířaty, které v Soosu a jeho okolí žijí, a s rostlinami, které tam rostou. Zvláště na jaře Soos zkrášlují tisíce žlutých květů kosatce. Počátkem léta pak louky v rezervaci ozdobí například kopretiny. Flóra rezervace ale zahrnuje i další rostliny mnohdy rostodivných názvů. Jak asi vypadá třeba vemeník dvoulistý? A co sivěnka přímořská?

  • Chodníčky se Soosem vinou jako hadi autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24
  • Dřevěné chodníky umožňují bezbariérový přístup autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24

Avšak muzea tvoří jen příjemnou kulisu ještě příjemnější procházky. Naučná stezka je dlouhá zhruba dva kilometry, a tak ji bez větších problémů zvládnou i ti nejmenší. Navíc je bezbariérová, takže se nemusí její návštěvy bát ani prarodiče. A co vás vlastně na procházce čeká? Dřevěný chodníček vás provede vším, co je v Soosu k vidění.

V rezervaci můžete obdivovat mokřady pokryté vysokou trávou i rákosím, rašeliniště a slatiny i naprosto holé křemelinové plochy pokryté jen tu a tam bílými zrnky soli, jež zabraňuje tomu, aby se na křemelině uchytila vegetace. Asi největším lákadle Soosu jsou minerální prameny a mofety. Najdeme tu silně mineralizované prameny i kyselky. Voda vyvěrá tu uprostřed louky, o kousek dál z pokrývky zeleného mechu a ještě o kousek dál z pusté plochy křemeliny. Asi nejznámějším pramenem Soosu je pramen Císařský. Ten mezi ostatními vyniká poměrně vysokou teplotou - kolem 18 stupňů a také vysokou mineralizací (okolo 6 gramů minerálních látek na litr).

Jak vznikl Soos?

Národní přírodní rezervace se rozprostírá v Sooské pánvičce vytvořené mezi tektonickými zlomy. Mezi těmi došlo v geologické minulosti k přechodnému vyzdvižení bloku hornin, následnému odnosu materiálu z povrchu a opětovnému poklesu bloku o rozměrech asi 2 200 metrů krát 1 800 metrů. Pánvička, která se po poklesu vytvořila, byla téměř bezodtoká. V nahromaděné vodě se začaly tvořit humolity, v místech, kde se mísila slatká voda se slanou, se pak začaly masově množit rosivky. Z jejich odumřelých schránek pak vznikala křemelina.

  • Rybníčky z rákosem jako z Rákosníčka autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375544.jpg
  • Mokřady ukryté ve vysoké trávě autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375546.jpg
  • Příroda Soosu autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375547.jpg
  • Zasolená křemelina bez vegetace autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375552.jpg
  • Ostrůvek bez rostlinstva autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375553.jpg
  • Císařský pramen autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375548.jpg

Soos také nezapře, že v hloubkách pod ním odpočívá stále teplé magma. Z něj se uvolňuje oxid uhličitý, který proniká na povrch nejen společně s vodou, ale také jako volný plyn. Na povrch probublává v kráterovitých prohlubních zvaných mofety. A právě ty děti obvykle nejvíc fascinují. Vždyť vypadají jako malé sopky. Mofety si mohou návštěvníci nejlépe prohlédnout na křemelinových plochách.

  • Mofeta autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24
  • Mofety autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24

Když už vás příroda přestane bavit, můžete vyrazit do nedaleké osady Kateřina, kde vzniká muzeum úzkokolejky, kterou se v minulosti dopravovala vytěžená rašelina a křemelina ze Soosu k dalšímu zpracování. Ve výstavní místnosti jsou k vidění zejména informační panely s fotografiemi, věnované úzkokolejkám v Evropě, v ČR i v regionu, z exponátů zaujme motor z lokomotivy a převodovka, i skutečná mašinka s vagónkem. Po trati, která Soos obepíná, nicméně jezdí vláček zatím jen příležitostně.

V parném létě pak určitě představují příjemné zpestření výletu do Soosu jezírka, která nedaleko Kateřiny vznikla po těžbě kaolinu. V těch se mohou unavení návštěvníci vykoupat. Takže nezapomeňte do baťůžku přibalit plavky.

  • Úzkokolejka Kateřina autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24
  • Císařský pramen autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...