Královská premiéra: místo medvědí čepice turban

Londýn - Pětadvacetiletý sikhský gardista Jatinderpal Singh Bhullar se dnes stal prvním vojákem, který nastoupil do služby u Buckinghamského paláce v turbanu, nikoliv v tradiční vysoké čepici z medvědí kožešiny. Před Buckinghamským palácem mělo v minulosti službu již několik sikhů, ale všichni měli čepici jako ostatní vojáci.

Bhullar přerušil 180letou tradici. Gardisté strážící sídlo britských králů nosí čepici z medvědí kůže od roku 1832. Sikhům, kteří si nesmějí stříhat vlasy a vousy, přikazuje nošení turbanu jejich náboženství. Bhullar pochází z Birminghamu a původním povoláním je zedník. Nejprve nastoupil u výsadkářů a loni se stal členem gardy. Za druhé světové války bojoval v britské uniformě také Bhullarův dědeček. Sikhové běžně bojují v britské armádě a turban mohou ve službě nosit přinejmenším od první světové války.

Na Bhullara v turbanu se dnes přišlo podívat na 50 členů jeho rodiny. Podle britských médií si z Bhullara dělali jeho kolegové ze Skotského pluku kvůli celé záležitosti legraci, jeho kaplanka Mandeep Kaurová ale řekla, že šlo ale především o neznalost a voják nepodal stížnost. Velitel jeho jednotky podplukovník Robert Howieson gardistu ocenil. „Bude vítaným přírůstkem. Sikhští vojáci nosí turbany na přehlídkách již dávno,“ zdůraznil.

/*json*/{"map":{"lat":51.501406550808,"lng":-0.14186203479767,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Jatinderpal Singh Bhullar před Buckinghamským palácem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lefteris Pitarakis