Pošta prodá svou budovu u brněnského nádraží v aukci. Je zčásti nevyužitá a neekonomická

Budova České pošty u brněnského hlavního nádraží, jejíž podobu navrhl architekt Bohuslav Fuchs, by měla v polovině října změnit majitele. Doručovací společnost, která funkcionalistickou stavbu vlastní, se ji rozhodla prodat v elektronické aukci. Ta by měla proběhnout 13. října letošního roku, řekl za Českou poštu Ivo Vysoudil.

Pošta u brněnského hlavního nádraží
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

„Česká pošta řeší budoucnost této budovy delší dobu. Budova je nevyhovující, neekonomická a zbytečně naddimenzovaná. V současné době je ze dvou třetin nevyužitá. Máme v ní tři haly pro veřejnost, které jsou obsluhovány separátně a kvůli tomu máme vyšší provozní náklady,“ uvedl Vysoudil.

Přestože by se prodej měl uskutečnit letos v říjnu, pobočka zůstane otevřená nejméně do poloviny příštího roku. Pošta současně zjišťuje, jak služby přesunout do jiných prostor poblíž nádraží.

Poštu u nádraží nahradí dvě nové pobočky

„Nyní jednáme s obchodním centrem Letmo, abychom pobočku zachovali v blízkosti dopravního uzlu a autobusového i vlakového nádraží. Předpokládaný přesun je plánován na 2. čtvrtletí příštího roku,“ dodal Vysoudil.

Historická fotografie pošty u nádraží v Brně
Zdroj: ČTK

Aby nápor na novou pobočku pošty nebyl příliš velký, zřídí společnost další pobočku na opačném konci města, a to v prostorách Šumavská Tower v městské části Královo Pole.

Nádražní pošta podle návrhu Bohuslava Fuchse byla postavena na konci 30. let minulého století jako provizorium. Už tehdy se uvažovalo o přesunu brněnského nádraží, proto Fuchs budově navrhl lehkou ocelovou konstrukci, aby byla snadno rozložitelná.

Raritou budovy je v současnosti výtah paternoster, který nechala pošta v roce 2013 opravit do provozuschopného stavu. V 80. letech prošla budova částečnými opravami, ale v současnosti potřebuje celkovou rekonstrukci.