Humpolec otevřel nové centrum Mikádo, vzniklo přestavbou klubu u kina

Humpolec na Pelhřimovsku otevřel nové multifunkční centrum Mikádo. Vzniklo přestavbou bývalého klubu u kina na Havlíčkově náměstí. Za asi 38 milionů korun nabízí moderní zázemí místním spolkům i sociálním službám. Jeho součástí je také koncertní sál pro asi 150 lidí. Takový prostor podobné velikosti městu chyběl, řekla Marcela Kubíčková, ředitelka městského kulturního a informačního střediska.

Multifunkční centrum Mikádo v Humpolci
Zdroj: Facebook Autor: Město Humpolec

Klub si podle Kubíčkové za více než třicet let existence zasloužil rozsáhlejší modernizaci než původně plánovanou výměnu oken a zateplení fasády. Zásadní byla změna dispozice, kterou navrhl architekt Martin Franěk. Sál měl původně vzniknout v přízemí. „On nám to opravdu převrátil střechou dolů, že sál bude nahoře a dole budou klubovny a zázemí pro spolky,“ řekla Kubíčková.

Koncertní sál, který nemá vyvýšené hlediště, bude možné využívat i jako sál taneční nebo k promítání filmů. „Doufám, že se to podaří rozjet. Mělo by to být takzvané mimikino,“ řekla Kubíčková. Promítání dopoledne či odpoledne by mohli navštěvovat rodiče s malými dětmi, kteří se jinak do kina nedostanou. Sál je přístupný výtahem.

Fasádu objektu z roku 1984 navrhl Franěk ozdobit tenkými překříženými železnými tyčemi. „Když jsem viděla tyče na fasádě, připomněly mi hru mikádo, navíc jsem si pak dala pod sebe jednotlivá písmena –⁠ m jako místo, i jako informace, k jako kultura, a jako akce, d –⁠ divadlo, o –⁠ ostatní, všechno, co tady bude probíhat, a připadalo mi to takové symbolické,“ řekla místostarostka města Alena Kukrechtová (ODS), která je autorkou názvu nového centra.

Dva roky a sedm milionů z EU

Přihlásila se do anonymní soutěže o název, kterou město vyhlásilo. Porota její návrh vybrala jako nejlepší. Hlavní cenou byl půlroční bezplatný vstup na akce, které v Mikádu budou. Místostarostka se rozhodla cenu věnovat Jiřímu Šimkovi, aktivnímu seniorovi, který stále vede Tělovýchovnou jednotu Jiskra Humpolec.

„Je to obrovsky kulturní člověk, který chodí na všechny koncerty a akce. Když může, chodí i na všechna zastupitelstva, je mu přes 85 let, na svůj věk je nesmírně aktivní,“ řekla Kukrechtová. Cenu předají ve středu večer při prvním koncertu v Mikádu, od 14:00 si bude moci nové prostory prohlédnout veřejnost.

Projekt zpracoval Miloslav Beran. Zhotovitelem byla společnost ACG-Real s. r. o. Podle tajemníka humpoleckého městského úřadu Jiřího Fialy práci ovlivnila pandemie koronaviru. Dělníci byli opakovaně v karanténě. Komplikovaly se dodávky materiálu ze zahraničí. Stavbu se podařilo dokončit po dvou letech 13. května. Město náklady uhradilo s přispěním sedmimilionové dotace z Evropské unie.