České Budějovice odeberou čestné občanství Zápotockému a dalším vedoucím představitelům KSČ

České Budějovice odeberou čestné občanství města Antonínu Zápotockému, Václavu Noskovi, Zdeňkovi Nejedlému a Zdeňkovi Fierlingerovi. Rozhodli o tom na svém zasedání zastupitelé. Jde o představitele Komunistické strany Československa, kteří figurovali ve vedoucích pozicích státu v 50. letech minulého století.

Antonín Zápotocký na X. sjezdu KSČ
Zdroj: ČTK Autor: neznámý

Návrh na odebrání čestného občanství předkládali opoziční zastupitelé za Piráty. „Jsme rádi, že tento bod se podařilo projednat a byl schválen. Všechny osoby, u kterých jsme navrhovali odebrání pocty čestného občanství, nesou skutečnou a nemalou míru odpovědnosti za nastolení diktatury, následné více než čtyřicetileté potlačování svobody a demokracie a za státem organizovaný teror počátku padesátých let,“ uvedl zastupitel Jaroslav Hansal (Piráti).

„Z mého pohledu vůbec všechna ta čestná občanství, která byla udělena do roku 1989, nebyla udělena na základě svobodné vůle předchozích zastupitelstev, ale na základě direktivy seshora. Kdyby bylo na mně, odňal bych všechna čestná občanství do roku 1989. I když mohou mít určité pochybnosti u čestných občanství udělených do roku 1948,“ řekl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO).

O čestné občanství už přišli Gottwald a Stalin

České Budějovice už v minulosti jednou podobný krok učinily. Před čtyřmi roky zastupitelé odebrali čestné občanství města Klementu Gottwaldovi a Josifu Stalinovi. Rovněž tito politici patřili k symbolům 50. let 20. století, kdy Komunistická strana Československa vládla zemi totalitním režimem a prostřednictvím vykonstruovaných politických procesů likvidovala své odpůrce a kritiky.

Čestné občanství Českých Budějovic dosud získalo 118 lidí. Jako poslední tento titul obdržela v roce 1979 kosmonautka tehdejšího Sovětského svazu Valentina Těreškovová. Od té doby čestné občanství nikdo nezískal.