DPP obnovuje tramvajovou trať z Pražského povstání na Pankrác

Pražané se v budoucnu svezou z Pražského povstání na Pankrác tramvají. Dopravní podnik (DPP) v následujících týdnech obnoví trať ulicí Na Pankráci mezi křižovatkami s Na Veselí a Hvězdova. Do provozu se ale dostane až během výluky ve stanici metra C Pankrác při výstavbě přestupní stanice na novou trasu metra D – a kdy přesně to bude, zatím není jasné.

Budovy na Pankráci
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Trať na Pankrác staví DPP v rámci rekonstrukce trati mezi Pražského povstání a Vozovnou Pankrác, která začala 19. září a potrvá do pátku 27. listopadu. Náklady rekonstrukce a stavby budou známy až po jejím dokončení. Podle technického ředitele dopravního podniku Jana Šurovského samotné prodloužení na Pankrác vyjde na několik desítek milionů.

„Napravujeme jednu z chyb ze 70. a 80. let, která se v Praze děla. Tehdy se myslelo, že nás dopravně spasí pouze metro a tramvaje už nebudou potřeba, a tady byla trať odstraněna. My ji obnovujeme v prvním úseku ke křižovatce s Hvězdovou,“ dodal primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě). V budoucnu bude trať prodloužena k poště na Budějovické ulici.

Nová zastávka Kotorská

Trať bude měřit asi 250 metrů. Na Pankráci bude mít konečnou před semafory křižovatky ulic Na Pankráci a Hvězdova. Nebude zde klasická smyčka, ale dvě koleje se spojí v jednu a budou tam zajíždět obousměrné tramvaje, které se nemusí otáčet. Kromě zastávky na Pankráci se rovněž přesune současná zastávka Pražského povstání směrem nahoru k Pankráci a ponese název Kotorská. „Ta vznikne příští rok na jaře, nyní tu bude jen kolejové propojení,“ řekl Šurovský.

V druhé fázi výstavby pak vznikne zcela nová zastávka Pražského povstání na náměstí Hrdinů, kde bude nový přestupní uzel tramvají, autobusů a metra. V současné době jsou od sebe některé zastávky jednotlivých druhů dopravy až několik stovek metrů daleko.

K dispozici při pankrácké výluce

Trať bude zprovozněna při zmíněné výluce ve stanici metra C Pankrác. Do té doby na ní budou parkovat auta. Výluku na Pankráci si vyžádá výstavba přestupu na novou stanici metra D.

„Když byla (stanice Pankrác) stavěna, tak nebyla koncipována jako přestupní, čili všechny tyto věci se tam budou muset vybudovat. Když se řešilo, jakým způsobem nabídnout adekvátní náhradní dopravu, tak přišel ke slovu tento úsek tramvajové trati,“ řekl Šurovský. Kdy přesně bude stanice zavřena, není zatím rozhodnuto.

Tramvaje v minulosti jezdily na Budějovickou a dále na Kačerov nebo Na Ryšánku. Původně jezdily ulicí 5. května. Následně byla v roce 1970 trať přesunuta do ulice Na Pankráci. V květnu 1974 pak ulicí přestaly tramvaje jezdit. Původně byly odstraněny pouze kolejnice a na některých místech zůstaly pražce, a dokonce i odvodnění kolejových žlábků. Praha naposledy prodlužovala tramvajovou trať v roce 2011 do Podbaby.