Propad ceny dřeva dostal šumavský park do finanční tísně

Národní park Šumava se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží a potřebuje peníze na výplatu zaměstnanců. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel poskytne parku mimořádný příspěvek 30 až 40 milionů korun.

Video Události
video

Události: NP Šumava v tísni kvůli propadu cen dřeva

Šumavský park je v hospodaření z největší části závislý na výnosu z prodeje dřeva. Jeho cena však v následku kůrovcové kalamity klesla až o polovinu. Podle mluvčí MŽP Dominiky Pospíšilové poskytuje resort příspěvkovým organizacím částku na pokrytí rozdílu mezi náklady a výnosy.

„Letos jsme Správě (šumavského parku) vyplatili 169 milionů korun, do konce roku jí dle odhadů poskytneme ještě extra příspěvek cca 30 až 40 milionů korun,“ uvedla mluvčí ministerstva.

S ohledem na nastalou situaci park nemá zajištěný rozpočet na příští rok. Chybí mu na provoz částka v řádu desítek milionů korun. Pospíšilová uvedla, že MŽP v posledních letech poskytovala parku ročně příspěvek ve výši 110 až 170 milionů korun.

Park ke konci roku 2018 zaměstnával 287 lidí. Loni na mzdy vynaložil 103 miliony korun. Průměrný plat zaměstnance v parku činil 30 110 korun. Všechny údaje vyplývají z výroční zprávy zveřejněné na webu organizace. Z těžby dřeva park loni získal 313 milionů korun, když v průměru prodal metr krychlový za 1219 korun.

Národní park na letošek plánoval těžbu 140 tisíc krychlových metrů dřeva. Loni pokácel 250 tisíc krychlových metrů dřeva, což byl oproti předchozím rokům nárůst.