Nové oddělení vzniklo v prostějovské nemocnici po půlroční rekonstrukci, nabízí celkem 24 lůžek. „Pět lůžek je na nové stanici LDN vyhrazeno pro nevyléčitelně nemocné pacienty s potřebou paliativní péče. Tyto pokoje jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, klimatizací a televizorem a bude na nich umožněn nepřetržitý pobyt rodinných příslušníků,“ řekla ředitelka nemocnice Marie Marsová s tím, že paliativní péče by mohla být rozšířena i na zbylá lůžka.
„Věřím, že nové oddělení paliativní péče bude důkazem toho, že i v nemocničním prostředí je možné prožít závěr života kvalitně a důstojně v přítomnosti svých nejbližších, s podporou naslouchajících lékařů, sester a dalších odborných pracovníků.“
Miroslav Kala
Standardní oddělení nevyhovují pacientům ani jejich rodinám
Podle odborného garanta paliativní péče Nemocnice Prostějov Miroslava Kaly není úkolem paliativního týmu pouze tlumit bolesti a zvyšovat kvalitu života nevyléčitelně nemocných. Jejich úloha zahrnuje také řešení psychologických, sociálních a duchovních problémů.
Pobyt na standardní jednotce, například interním oddělení, není pro nevyléčitelně nemocné pacienty vhodný, protože tato oddělení nedovolují nepřetržitý pobyt příbuzných a mnohdy navíc neposkytují ani dostatek intimity.
Nemocnice musela nabrat odborníky
Kromě úpravy prostor musela nemocnice zajistit i personál. „Přijali jsme dva nové lékaře, sedm zdravotních sester, sedm sanitářů a další nelékařský zdravotnický personál. Věnovali jsme se vzdělávání našich zdravotníků v oblasti paliativní péče,“ uvedla Marsová. Bylo také nutné lůžka paliativní péče nasmlouvat u zdravotních pojišťoven.
Nemocnici na vznik oddělení paliativní péče přispělo hlavně hejtmanství a to částkou 27,3 milionu korun. „Nové oddělení vzniklo v souladu s rozsáhlou koncepcí paliativní péče, kterou hejtmanství připravilo ve spolupráci s řadou odborníků. Naší snahou je hlavně to, aby bylo na špičkové úrovni a poskytlo důstojné zázemí nemocným i jejich rodinám,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO).