Co dělat při nálezu zraněného nebo uhynulého zvířete, poradí nová aplikace

Lidé často nevědí, jak se zachovat, když se střetnou s divokou zvěří nebo najdou zraněné či mrtvé zvíře. Na České zemědělské univerzitě proto vyvíjejí novou aplikaci, která lidem poradí, na koho se v takových případech obrátit. Zatím bude fungovat v Praze.

Poraněná potáplice severní v záchranné stanici (ilustrační foto)
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Nahlášení uhynulého či zraněného zvířete je v hlavním městě poměrně složité. Zvířata se totiž dělí podle stupně ochrany do různých skupin a s každou z nich se nakládá jinak. Nejčastěji se lidé v Praze setkávají s divokými prasaty, výjimkou ale nejsou ani srny, zajíci nebo bažanti.

„Proto pro prosté občany není úplně jednoduché se správně rozhodnout, koho kontaktovat a jak se zvířetem zacházet,“ řekl Miloš Ježek z katedry myslivosti a lesnické zoologie České zemědělské univerzity.

Lidé často kontaktují například městskou policii. Ta eviduje v průměru třináct oznámení o nálezu uhynulého volně žijícího zvířete týdně, uvedla pro ČT vedoucí kanceláře ředitele Městské policie Praha Irena Seifertová. Policie se ale těmito případy dále nezabývá a informace o nich musí předat dál.

„Operátoři z tísňové linky 156 předávají informaci o uhynulém zvířeti na Krizové řízení hl. m. Prahy. Počty se mohou různit, v období, kdy jsou mláďata, je těchto volně žijících uhynulých více,“ uvedla Seifertová. Díky chystané aplikaci by se proces nahlašování mohl podstatně zrychlit a zjednodušit.

Data pomohou i pro odstřel divočáků

Novinka by také měla výrazně přispět k monitorování divoké zvěře na území Prahy. Myslivcům poskytne dostatek telemetrických údajů, na jejichž základě budou schopni efektivněji určit místa, kde se zvěř nejčastěji zdržuje a které trasy využívá při migraci. To by mělo v budoucnu napomoci například k jednodušší regulaci počtu divokých prasat, která jsou v Praze přemnožená.

„Zároveň aplikace přinese možnost informování Státní veterinární správy, která může tyto údaje použít při procesu rozpoznání, případně prevence šíření různých nákaz, které mohou být problematické pro člověka nebo jeho hospodářskou činnost,“ popsal Ježek.

„Aplikace je v současné době ve fázi sestavování a její první verze by měla být dostupná do konce roku 2019,“ dodal Ježek. Ke stažení bude zdarma na všechna mobilní zařízení s operačním systémem Android a iOS.