Ostrava koupila dalších 21 vozidel na alternativní pohon. Otevřela zároveň novou plničku na plyn

Město Ostrava začalo letos využívat 21 vozidel s alternativním pohonem. Posledních šest nových automobilů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) si ve čtvrtek převzali strážníci. Ostravský dopravní podnik (DPO) zároveň otevřel novou plničku na zemní plyn. Tu budou moci využít v budoucnu i vozidla mimo DPO, například auta městské policie.

Autobusy na CNG v Ostravě
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

„Na stavbu této stanice navazuje ještě druhá etapa. Do konce roku bychom měli otevřít plnicí stanoviště, které bude umístěno mimo areál naší autobusové vozovny, a to bude k dispozici i pro další především městské organizace,“ řekl ředitel DPO Daniel Morys. Kapacita plničky umožní zvládnout až 40 takových aut denně.

V pořadí již druhá plnička se nachází v garážích na Hranečníku ve Slezské Ostravě. Její vybudování stálo více než 70 milionů korun. Plnička zvládne ve špičce odbavit nejméně čtyři autobusy za osm minut, celkem může naplnit 80 autobusů denně.

První funguje v garážích v Martinově na opačné straně Ostravy. Náklady na vybudování nové stanice by se na snížených provozních nákladech měly podniku vrátit do šesti let.

„Zvětšujeme naši čerpací kapacitu. Část vozů CNG, které jsou lokalizovány zde na Hranečníku, už nemusí přejíždět do Martinova, takže zároveň významným způsobem spoříme na přejezdových kilometrech.“

Daniel Morys

generální ředitel a předseda představenstva DPO

Dopad na životní prostředí se podle Moryse projeví okamžitě. Zároveň to je další krok k cíli, který podnik vyhlásil loni: mít v roce 2020 MHD bez dieselových autobusů. Ostravský dopravní podnik nyní provozuje 284 autobusů, z toho 118 má pohon na zemní plyn. Dalších 50 takových autobusů chce firma nakoupit v nejbližších dvou letech.

Do nových vozů dala Ostrava 10 milionů korun

Do takzvané ekologizace vozového parku město investovalo 9,8 milionu korun. Náklady na pořízení vozidel dosáhly více než 11,8 milionu korun, zbývající část pokryla dotace, řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Aktuálně má Ostrava k dispozici 48 nových vozidel s alternativním pohonem, z toho je osm elektromobilů a 40 vozidel s pohonem CNG. Město chce, aby všechny služební automobily městské policie fungovaly na alternativní pohon. Obměna by mohla být dokončena do několika měsíců.

Magistrát totiž opět žádá o dotace na proměnu vozového parku, v příštím roce by tak mělo být vyměněno dalších 20 automobilů, pět z nich bude určeno právě pro městskou policii, zbývající auta si rozdělí 11 městských obvodů. Tři vozy budou na CNG, ostatní budou elektromobily. „Žádost byla úspěšně schválena Státním fondem Životního prostředí a město již obdrželo rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků. K projektu je připravena veřejná zakázka na nákup vozidel, která nyní čeká na vyhlášení,“ doplnila Vojkovská.

V příštím roce tak Ostrava bude mít 68 nízkoemisních vozidel, přičemž 44 z nich budou využívat strážníci, zbytek úředníci obvodů. Z celkového počtu bude 43 vozů na CNG a 25 elektromobilů.