Dvacet let už se nevyrábí a nepoužívá. Azbest přesto stále trápí majitele budov

Azbest stále trápí majitele některých budov a bytových domů. Dělníci na rakovinotvornou látku narazili například při rekonstrukci bytových jader v brněnském Juliánově. Zkomplikovala také opravy Janáčkova divadla či kina Art. Starosti dělá i městu Luhačovice. To bude muset jednu ze svých administrativních budov zbavit zdraví škodlivých vláken při zateplování.

Některé byty v domech v brněnských ulicích Krásného a Souběžné jsou v současné době prázdné. Takzvané stoupačky v bytech jsou z azbestu, který je třeba odborně odstranit. Budovu proto obsadili odborníci na likvidaci toxických materiálů. Bez ochranných pomůcek s nebezpečnou látkou pracovat nemohou. V případě, že s materiálem začnou manipulovat, hrozilo by dělníkům poškození dýchacích cest. „Před vstupem do uzavřeného prostoru si musím si obléct jednorázový oblek a respirátor,“ vysvětlil Karel Sojka ze specializované firmy.

Pracovat s azbestem musejí dělníci jen v ochranných pomůckách
Zdroj: ČT24

Azbest se často používal pro své protipožární vlastnosti

Karcinogenní materiál byl nejvyužívanější v minulém století především ve stavebnictví pro svoje protipožární vlastnosti. „Dnes tento materiál nahrazují celulózová nebo polymerní vlákna, ale tam už ta požární odolnost není taková,“ řekl děkan Fakulty stavební VUT Rostislav Drochytka.

V Luhačovicích se budou muset z budovy odstěhovat úředníci

Azbest komplikuje také rekonstrukci brněnského Janáčkova divadla a kina Art. Aktuálně přidělává starosti i náklady také městu Luhačovice. To bude muset škodlivých vláken zbavit jednu ze svých administrativních budov při zateplování. Desítky úředníků kvůli tomu dočasně přestěhuje jinam.

„Azbest na závadu není, pokud se s ním nehýbe. Ale pokud chceme zateplovat dům a pohne se s panely, tak se azbest musí kompletně dostat dolů. To je jedna z nejnákladnějších částek,“ řekl vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Luhačovice Jiří Šůstek. Práce spolknou osmnáct milionů korun, které zčásti pokryje státní dotace.

Azbest se vozí na speciální skládky

Přesný počet budov, které mají tento materiál v konstrukci, nikdo nezná. S počtem zrekonstruovaných staveb se ale snižuje. Azbest z budov se vozí na řízené skládky nebezpečného odpadu. Jedna z nich je například v Němčicích nad Hanou. „Jedná se o odstranění odpadu trvalým uležením. Odpad zůstane na zabezpečené skládce po celou dobu životnosti, bude tu pořád,“ vysvětlil technický ředitel SUEZ Petr Špičák. V celém Česku materiál leží na 26 místech. Skládkování kontrolují hygienici i inspektoři životního prostředí.

Používání azbestu se rozšířilo už v druhé polovině 19. století. Největší rozmach u nás ovšem zaznamenal mezi lety 1975–1990. V roce 1984 zařadilo ministerstvo zdravotnictví azbest do skupiny prokázaných karcinogenů a použití omezilo. Předtím se azbestu v tuzemsku vyrobilo až padesát tisíc tun za rok a dovážel se i ze Sovětského svazu.

Za neodborné nakládání s azbestem hrozí milionové pokuty, stejně jako za jeho nelegální uskladnění. Poslední takový případ oznámila Česká inspekce životního prostředí loni na Domažlicku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
14:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 5 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 16 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
včera v 21:00

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánovčera v 18:09
Načítání...