V Česku vzniká síť mikrojeslí, první otevřeli v Pardubicích

Pardubické rodinné centrum Kulihrášek otevřelo vůbec první mikrojesle v České republice. Služba nabízí rodičům krátkodobou i nepravidelnou péči o jejich potomky a v Česku by těchto jesliček mělo vyrůst celkem dvaasedmdesát. Ministerstvo práce a sociálních věcí na ně uvolnilo přes 133 milionů korun.

Mikrojesle fungují osm hodin denně každý pracovní den a péče cílí na děti od pěti měsíců do čtyř let (v případě Pardubic do tří, protože starší děti obstará zdejší školka). „Mikro“ jsou jesle proto, že v jednu chvíli se zdejší pečovatelky mohou starat maximálně o čtyři malé klienty.

Jak ale upozorňuje koordinátorka pardubického centra Táňa Pipková, dohromady může jít třeba i o dvacet dětí, jejichž rodiče službu využívají. Mikrojesle totiž slouží například matkám, které se místo plné rodičovské dovolené chtějí po porodu vrátit do práce dřív, například na kratší úvazek. Dítě tak mohou nechat v jeslích jen na některý pracovní den.

Pro rodinnou politiku

„Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné,“ uvedl mluvčí ministerstva práce Petr Hrabáň. V pardubickém Kuliklubíčku zaplatí rodiče za každodenní pobyt svého dítěte šestnáct set měsíčně, o polovinu je částka nižší v případě, že o dítě se pečovatelky starají jen některé dny v týdnu. „V ceně je pitný režim, svačinka, dodavatelsky jsme schopní zajistit i obědy, ale přímo v ceně nejsou. Rodiče dětem dávají jídlo vlastní,“ dodala Pipková.

Mikrojesle může zřídit radnice, příspěvková organizace obce, nezisková organizace nebo taková firma, které vykonávají činnost škol a školských zařízení v partnerství s obcí. Rozvoj mikrojeslí je součástí koncepce rodinné politiky, již ministerstvo práce představilo počátkem roku.

V rámci péče o dítě počítá i s rozvojem dětských skupin z evropských peněz, investicemi do školních družin ve výši 270 milionů nebo zajištěním bezplatné nabídky základních kroužků (s náklady 579 milionů).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
před 9 hhodinami

Herkules přemůže Otáčivé hlediště

Výpravná hudební inscenace Herkules bude letošní premiérou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Poprvé před diváky předstoupí mytický silák 12. července. Představení souboru Malého divadla doplňují písně Davida Hlaváče a spolupráce se studenty DAMU.
včera v 09:03

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
včera v 08:00

Silničáři začali s opravami dalšího úseku D5 na Tachovsku ve směru na Plzeň

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravuje další úsek dálnice D5 na Tachovsku. Jde o levou polovinu dálnice se dvěma pruhy ve směru na Plzeň mezi kilometry 139,6 až 129,9. Stavba za 576 milionů korun navázala na právě dokončenou opravu více než sedmi kilometrů za 420 milionů korun. Stavbaři od čtvrtka pracují za provozu. Kompletní zprovoznění úseku je plánované na 15. října.
11. 7. 2025

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Půlroční podmínku se zkušební lhůtou 18 měsíců vyměřil v pátek soud v Plzni Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z předloňského napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Praha a Středočeský kraj mají nejvíc případů žloutenky A

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Nejvíc nemocných je za první pololetí v Praze, následuje kraj Středočeský a po něm Moravskoslezský. V Praze za prvních šest měsíců evidují přes 240 případů, to je šestkrát víc než za celý loňský rok. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova.
11. 7. 2025

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
10. 7. 2025
Načítání...