Varovaly před nálety a teď třeba před požárem nebo velkou vodou

Zvuk varovných sirén známe asi všichni, protože jednou měsíčně se centrálně zkoušejí. Kde jsou ale sirény vlastně umístěné, na jakém principu fungují a jak se ovládají? A co vůbec jejich zvuk vyjadřuje? To si možná řada lidí, které při zkouškách zvuk sirén třeba i obtěžuje, ani neuvědomuje. Přitom v krizových situacích, jako třeba při povodních nebo požárech, jsou sirény velmi důležitým varovným prvkem. Jen v hlavním městě je na střechách budov 423 sirén.

5 minut
Prahu pokrývá 423 sirén, spouštějí je z Modřan
Zdroj: ČT24

V Praze je nejvíc sirén v centru města. Ovládají je tři vysílače. Ten nejnovější je na střeše Policejní akademie v Praze 4. Umístili ho tam, když se v oblasti na soutoku Vltavy a Berounky zhoršila kvalita signálu - aby byla i tato oblast signálem pokryta.

Sirény pro celou Prahu hasiči spouštějí z jednoho místa, z počítače na stanici v Modřanech. Celý proces přitom zabere necelou minutu. Počítač má už předdefinovaná některá varovná hlášení, jako je třeba únik chloru. A z tohoto počítače se pochopitelně řídí i akustické zkoušky sirén v Praze.

  • Pravidelná zkouška sirén se koná každou první středu v měsíci ve 12:00.

Nejvýše postavená siréna v Praze je na střeše ubytovny ministerstva vnitra na Jižním Městě – je ve výšce 100 metrů nad zemí. Tato budova na Chodově je totiž nejvyšším panelákem ve střední Evropě, proto je tam kromě sirény ještě asi 200 antén.

Michal Zámečník z Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy vysvětlil, jak funguje rotační siréna: Mezi litinovými lopatkami, které roztáčí elektromotor, se stlačuje vzduch. Klobouk na horní straně sirény pak zaručuje, že se zvuk šíří hlavně směrem k zemi, že nejde vzhůru do vzduchu.

Kromě rotačních existují i modernější elektronické sirény - ty umí navíc vysílat mluvené slovo. Pokud se přeruší dodávka proudu, jsou tyto moderní sirény schopné tři dny fungovat na baterie. A případnou nefunkčnost jejich obsluha pozná na dálku. To u rotačních sirén neplatí. Proto pomáhají městští strážníci, kteří během zkoušek sirén obcházejí vybraná místa a při takzvaném náslechu kontrolují, jestli jsou sirény funkční.

Jak funguje varovný systém? Jaké druhy signálu můžeme slyšet? Co dělat, když varovný signál zazní - odpovědi najdete zde.

Liší se i signály, které sirény vysílají. Varovný signál trvá 140 vteřin a kolísá. Naopak při zkoušce siréna vydává tón nepřerušený.

Tóny výstrah
Zdroj: ČT24

Sirény se v hlavním městě používají už řadu desetiletí. Například na střeše domu na Vinohradech byla siréna už za druhé světové války. Na půdě se tam dochovalo dobové varování - vandalům hrozilo až smrtí. Tehdy se siréna spouštěla na dálku pomocí telefonních linek.

Sirény za války zazněly mnohokrát. Lidé si ale postupně na jejich zvuk zvykli a protože skutečný nálet na Prahu dlouho nepřišel, začali jejich varování ignorovat. Historik Tomáš Jakl vysvětlil, že poplachy přitom byly vždy založeny na hlášení radarových stanic nebo pozemních pozorovatelů o blížících se letounech. V praxi se pak ale často stalo, že letadla změnila kurz nebo hlavní město protektorátu pouze přelétla a mířila na jiný cíl. Po ničivém náletu v únoru 1945 ale lidé do krytů už chodili.

Ke konci války poplach zněl takřka denně. Pamětník Pavel Rubeš v této souvislosti připomněl, že od vánočních prázdnin na přelomu let 1944 a 1945 až do května už děti do školy vůbec nechodily. Důvodem bylo právě časté vyhlašování poplachů.

Signál sirén za války doplňovaly i kostelní zvony a další zvuková varování, jako například bušení na kolejnici nebo hlášení z pouličních tlampačů městského rozhlasu. Používaly se i ruční verze sirén, třeba v podnicích. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 6 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 17 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 23 hhodinami

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
včera v 13:06
Načítání...