Tísňovou linku někdy nevědomky zneužijí i děti - z vyřazeného mobilu

Kraj Vysočina - Desetitisíce zbytečných volání každý rok přijmou záchranáři na Vysočině. Nejvíc hasiči, pak policisté. Při zneužití se ale prozradí nejen místo, ale i telefonní a výrobní číslo volajícího. Těm pak za zneužití linky hrozí pokuta od Českého telekomunikačního úřadu. V určitých případech může navíc jít o trestný čin. Operátoři se ale setkávají i s jiným typem volání na tísňovou linku. Občas totiž nevědomky volají malé děti, kterým rodiče dali vyřazený mobil na hraní.

Příklady volání na policejní tísňovou linku 158 v Kraji Vysočina:

  • „Potřebuju od vás pomoc. Topím v kamnech a jde mi to zpátky. Mohl byste mi sem objednat kominíky?“
  • „Co je dneska za den? Středa. To je kolikátého? 26. Děkuju a promiňte!“

I s takovými zbytečnými dotazy či telefonáty se lidé obracejí na policii: „Musíme vždy občana upozornit na to, že jde o zbytečné volání, a pak hovor ukončíme,“ uvedl Pavel Víšek, vedoucí operačního střediska Policie ČR Kraje Vysočina.

Podle policejní mluvčí Dagmar Čírtkové jsou taková volání velice častá večer a v noci, kdy na linku 158 volají opilí lidé - často jsou na policisty vulgární a vybíjejí si vztek: „Některá volání mají na svědomí děti nebo osamělé osoby. Většinou si ty osamělé osoby chtějí s někým popovídat, takže policista této osobě vysvětlí, že se dovolala na tísňovou linku, a hovor co nejdříve ukončí,“ uvedla Dagmar Čírtková, mluvčí Policie ČR Kraje Vysočina.

Tresty za zneužití tísňové linky

„Zneužití tísňové linky je trestné – ten, kdo tísňovou linku zneužije, se může dopustit přestupku, poruší tím zákon o elektronických komunikacích, a v takovém případě mu hrozí ve správním řízení sankce až ve výši 200 tisíc korun. Zneužití tísňové linky může být také trestným činem, v takovém případě by pachateli hrozil trest odnětí svobody v trvání až 5 let. Policisté na integrovaném operačním středisku disponují moderní technologií, která je schopná zjistit nejen místo toho volajícího, ale také z jakého telefonního čísla volá. Žádný volající na linku 158 proto pro nás není anonymní,“ popsala Dagmar Čírtková, mluvčí Policie ČR Kraje Vysočina.

Asi nejvážnější případ zneužití tísňové linky z poslední doby na Vysočině byl anonym, který v listopadu 2014 nahlásil bombu v havlíčkobrodské nemocnici. Evakuace stovek pacientů trvala několik hodin. Navíc v mrazivém počasí. Policisté ale už další den ráno dopadli v Brně 49letého muže: „Tento muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu nebezpečného vyhrožování a také šíření poplašné zprávy. Tento muž je stíhán vazebně,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Čírtková.

Policie na Vysočině v roce 2014 na tísňovou linku 158 přijala 58 111 oznámení, což představuje v průměru 159 volání na jeden den. 

Dagmar Čírtková ale současně připomněla, že tísňová linka přijímá zejména hlášení o skutečných problémech: „Na linku 158 se obrátila žena z Pardubicka, která se již několik dnů nemohla dovolat své babičce. Policisté tento hovor nepodcenili, na místo bydliště babičky poslali policejní hlídku a hasiče, ti otevřeli byt a skutečně zjistili, že na zemi leží                  stařenka, která byla na zemi několik dnů a bez rychlé pomoci by na místě zemřela.“

Zneužívání tísňových linek hasičů

Stejné problémy se zneužíváním tísňové linky řeší i operační středisko hasičů. Hlavně v pátek a v sobotu v podvečer: „Lidé zamíří do restaurací a po pár kapkách alkoholu doslova ztrácejí soudnost a potom doslova obtěžují operátory různými dotazy či událostmi, které se opravdu nestaly. Potom v letních měsících pochopitelně děti, které nemají co dělat, nudí se o prázdninách,“ konstatovala Petra Musilová, mluvčí Hasičů Kraje Vysočina.

Operátorka tísňové linky hasičů
Zdroj: ČT24

Jen během dnešního půlhodinového natáčení štábu ČT u hasičů prozváněly tísňou linku 150 několikrát i děti z veřejné telefonní budky: „Operátorovi tísňové linky se zobrazí telefonní číslo volajícího, pokud jde o pevnou linku, tak se mu zobrazí místo, kde ten volající je. Pokud jde o mobilního operátora, tak výseč, ve které se pohybuje. Takže už z toho ten operátor může usoudit, zda se událost stala nebo nestala. Pokud k nám volá někdo opakovaně, a samozřejmě si to číslo operátoři označí, tak už s tím počítají, že se může jednat o planý poplach,“ uvedla dále mluvčí hasičů Petra Musilová.

Podle Petry Musilové jsou už operátoři tísňové linky hasičů zvyklí s těmito lidmi komunikovat, takže je nejprve velmi taktně upozorní, že tísňovou linku zneužívají, pak si číslo označí jako již dříve zneužívané, a tepre posléze mohou přistoupit k dalším krokům: „informujeme operátora, a ten může zablokovat to číslo na 7 dní. Je to opravdu spíše výjimečné, většinou lidé dají na domluvu, kdy se jim vysvětlí, že opravdu tísňovou linku zneužívají,“ uvedla Petra Musilová. Pokud například volající ohlašuje událost, která se podle něj měla stát v Pelhřimově, ale přitom operátor na mapě vidí, že volající je ve skutečnosti v Jihlavě, je dost nereálné, že by o takové události v Pelhřimově mohl volající vědět. 

Linku 112 často nevědomky zneužívají děti - z vyřazeného mobilu na hraní

„Naši operátoři obsluhují jak linku 150, tak linku 112. Linka 112 je více zneužívána z toho důvodu, že je to jediná linka, na kterou se dovoláte v podstatě bez SIM karty. Tudíž, pokud někdo dá malému dítěti vyřazený telefon, nebo telefon, o kterém si myslí, že už dosloužil, dítě velmi často najde kombinaci těch dvou jedniček a dvojky a číslo vytočí. Samozřejmě to nepovažujeme za úplně zlomyslné volání, ale patří do kategorie planých poplachů,“ dodala Petra Musilová, mluvčí Hasičů Kraje Vysočina.

Rozhovor s Martinem Drtinou, mluvčím Českého telekomunikačního úřadu

Ke kolika případům zneužití dochází?

Evidujeme každý měsíc několik desítek takovýchto případů. Pokud vyjdu ze zatím poslední statistiky, kterou máme uzavřenu, ukládali jsme zhruba ve 20 případech pokuty 57 tisíc korun - v souhrnu. 

Dá se nějak bránit?

Takovou možnost má operátor. Pokud ho tísňová linka požádá o zablokování takového čísla, má možnost mu dočasně zamezit přístup na tísňovou linku. Pokud se takový volající pak bude domáhat, aby mu číslo bylo znovu připojeno, musí se s takovou žádostí obrátit na Český telekomunikační úřad. 

Jaký je postup, pokud dojde ke zneužití tísňové linky?

My od policie nebo od Integrovaného záchranného systému dostaneme nahrávku takového hovoru spolu s lokalizačními údaji, které si vyžádáme v případě, že nám je nedodají přímo dispečeři té linky, vyžádáme si je od operátora. A vzhledem k tomu, že každý mobilní telefon je dnes vysledovatelný, jeho poloha, a každá pevná linka je pevně zachycena v tom daném bodě, tak nalézt, kdo je viníkem takového zlomyslného volání, je otázkou několika minut. 

4 minuty
Zneužívání tísňových linek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 4 hhodinami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 10 hhodinami

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 19 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
13. 5. 2025

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025
Načítání...