Díky novému filtru by mohl být Nejdek bez zápachu

Karlovy Vary – Obyvatelům Nejdku svitla naděje, že se zbaví silného zápachu z místní továrny na zpracování vlny. Nepříjemný odér uniká do ovzduší hlavně při paření a praní surového ovčího rouna. Firma teď investovala přes deset milionů do nového biofiltru, dosavadní způsoby čištění zplodin byly totiž málo účinné.

Podle technického ředitele továrny Ladislava Mikeše chtěl její majitel investovat do zlepšení životního prostředí už v roce 2008, tehdy ho ale zpozdila hospodářská krize. Obyvatelům Nejdku však v poslední době docházela trpělivost a v létě začali podepisovat petici, svůj podpis už připojilo 1200 lidí. 

Organizátoři petice teď vyčkávají, jak bude nový filtr účinný. Pokud ale město i nadále bude trápit zápach, tak jsou připraveni ji podat. Místostarosta Nejdku Dana Schwarzová (ODS) uvedla, že pokud se situace do konce roku nezlepší, tak podá vedení města podnět ke karlovarskému inspektorátu životního prostředí. Technický ředitel společnosti je o účinnosti nového filtru přesvědčený. Zápach prý ale nikdy neodstraní úplně.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa