Dostavba posledního úseku dálnice D8 konečně začala

Ústí nad Labem – Po skoro pěti letech průtahů se dnes naplno rozběhla výstavba posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří. Potvrdila to mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Ředitelství silnic a dálnic ráno stavbu předalo firmě Eurovia a vzápětí na trasu vyrazily bagry. Při prvním zahájení stavby v roce 2007 se odhadoval termín dokončení na rok 2010, pak ale projekt za 12 miliard zbrzdily spory úředníků a ekologů. Teď je dokončení stavby plánováno na přelom let 2014 a 2015.

Bagry byly v místech budoucí křižovatky Řehlovice, kde úsek končí, k vidění už 23. dubna, ŘSD ale tvrdilo, že jde o geologický průzkum. Navíc jich bylo jen pár, zatímco dnes ráno se jich na témže staveništi pohybovala už minimálně desítka. „Předání staveniště a všech pozemků bylo uskutečněno a je možné na základě pravomocného stavebního povolení stavbu realizovat,“ uvedla Ledvinová. 

Teď už by podle ŘSD nemělo dostavbu nic zastavit. Určitou hrozbu ale představuje možná žaloba jednoho aktivisty, který ještě může balík povolení zpochybnit u soudu. Kdyby mu dal zapravdu, stavba by se musela znovu zastavit, samotná žaloba už ale odkladný účinek nemá.   

Úsek přes České středohoří je poslední, který zbývá na dálnici z Prahy do Podkrušnohoří a do severního Německa postavit. Část trasy se začala stavět už v roce 2007, z ní je ale hotový jen 3,7 kilometru dlouhý úsek z Lovosic k obci Bílinka. Ten však měl také problémy se stavebním povolením, protože na něm vyrostl jiný most, než jaký povolovala dokumentace. Řidičům by se měl definitivně otevřít přesně za týden. Ze zbylých 12,7 kilometru je asi sedm kilometrů rozestavěných a posledních pět je kvůli chybějícímu povolení zatím zcela netknutých.