Hrací hodiny a strojky všeho druhu skrývá depozitář v Liberci

Liberec - Severočeské muzeum v Liberci vlastní největší sbírku hracích hodin a strojků v Česku. Patří mezi ně i pianoly nejrůznějších velikostí a orchestriony. Hlavně menší hrací skříňky jsou ale skryty před zraky návštěvníků v moderním podzemním depozitáři.

Barokní hodiny z poloviny 18. století prošly před osmi lety opravou a teď se po dlouhé době znovu ocitly v badatelně. Historička vzácný kousek zkontroluje a hodiny míří zpět do depozitáře.

Podobných kousků je v depozitáři ukrytých asi tři sta - od skříňových hodin, přes sloupkové neboli empírové, až po ty náramkové. Obrazové a rámové hodiny byly v módě hlavně v dobách císařovny Marie Terezie.

Hodiny
Hodiny

Přestože jsou v depozitáři stovky hodin, žádné tikání se z něj neozývá. Hodinové strojky se totiž neodborným zacházením snadno poškodí, a tak je kurátoři radši nenatahují.

Co ale ani návštěvníci muzea nepřeslechnou, jsou pianoly. Stejně jako hrací hodiny a ostatní mechanické hudební stroje patří mezi takzvané automatofony. Pianola z dílny liberecké firmy Johann Harwardt hraje osmnáct různých skladeb už skoro 130 let. Připomíná konec devatenáctého století, kdy byl Liberec výrobou pianol vyhlášený.

Všechny stroje spojuje dokonalá řemeslná práce. Zdobnější skříňky si mohla dovolit jen zámožnější rodina nebo hostinský. A cenu nakonec určoval i počet válců, papírových pásů nebo plechových kotoučů.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné