Bude z kostela svatého Michala obchodní galerie?

Praha – Jedna z nejstarších pražských památek a místo kázání Jana Husa, to je kostel svatého Michala. Kulturní památka nacházející se v centru Prahy si však od šedesátých let prošla svým – necitlivými rekonstrukcemi počínaje a přeměnou v dějistě bizarních show konče. Podle zpráv z minulého týdne dostala anonymní lichtenštejnská firma, která objekt vlastní, zatím nepravomocné stavební povolení k další přestavbě. Z kostela se má stát obchodní galerie, pražský magistrát nicméně chystá odvolání proti soudnímu rozhodnutí a na verdikt přezkumného řízení čeká i ministerstvo kultury. Tématem se zabýval Michal Fiala z Reportérů ČT.

Kostel svatého Michala patří k vůbec nejstarším památkám na území Prahy. Vznikl v době, kdy se město ještě teprve formovalo z kupeckých osad. Stavba v původně románském stylu započala v polovině 12. století, o dvě století později pak objekt sloužil Karlově univerzitě jako místo kázání – právě tehdy zde kázal i mistr Jan Hus. Kostel však byl používán i jako místo posledního odpočinku jak představitelů univerzity, tak i purkmistrů (dnes primátorů) tehdejší Prahy.

Od roku 1958 byl kostel kulturní památkou, dále však chátral a stát na jeho opravu finančně nepřispíval. V dalších letech došlo k přestavbě – objekt byl přepažen čtyřmi patry a vzniklo skladiště papíru, záchodových mís či domácích potřeb. Zásadní bod nové éry historie kostela nastává v roce 1994 – tehdy přichází firma Kontakt Moravia a objekt si pronajímá na 30 let. S ní se objevují i klíčová jména celého příběhu: šéf firmy Vlastimil Valenta a jeho rakouský partner Jerri Nowikovsky.

  • Vlastimil Valenta zdroj: ČT24
  • Jerri Nowikovsky zdroj: ČT24

Oba už měli zkušenosti s obchody se státem. Ještě před koupí kostela svatého Michala totiž získali i zámky v Tmani a Buštěhradě. Ty jsou dnes zdevastovány a peníze k rekonstrukci se hledají těžko. Kontakt Moravia s objekty prakticky nepřišla do činění a oba podnikatele místní představitelé vůbec neznají – s žádným záměrem Valenta s Nowikovským nepřišli a zchátralých památek se po čase zase zbavili. Na rozdíl od obou zámků v třetím objektu, kostele svatého Michala, k obnově došlo. Dokončena byla v roce 1998 a podle odborníků stavbu zachránila, ovšem za cenu přidání obytných pater a popření samotného účelu kostela. Z objektu se tak de facto stal prostor určený k pronájmu a generování zisku.

Z kostela tanečním klubem

Zprvu stavba sloužila jako turistické centrum, nicméně návštěvnost nenaplnila představy, a tak došlo k přehodnocení záměrů a v kostele byl zřízen taneční klub. Firma, která se nyní jmenovala Michal Praha, fungovala již bez Vlastimila Valenty s jediným oficiálním zástupcem – rakouským obchodníkem Jerrim Nowikovským. Objekt, o kterém se traduje, že byl odsvěcený, měl ve své správě do roku 2005. Tehdy společnost Michal Praha převzal nový majitel: anonymní lichtenštejnská firma T.P.I.T. Trust. Krátce nato se stát rozhodl, že z Lichtenštejnska ovládané firmě kostel za 46 milionů korun prodá. Na detaily obchodu samotného a vlastnické vztahy si dnes nikdo na ministerstvu kultury ani na magistrátu Prahy 1 nevzpomíná.

Jistá je však skutečnost, že dle výpisu z českého obchodního rejstříku vložil lichtenštejnský trust do firmy půl miliardy korun, přičemž ztráta činí vzhledem k lukrativnosti místa těžko představitelných 450 milionů korun. Na objektu není znatelná investice a celý projekt se tak jeví více než cokoliv jiného jednoduše jako podvod. Analytici se shodují, že smysl firmy Michal Praha by tak mohl spočívat v praní špinavých peněz, zakrytí jejich původu a následného odvodu k dalšímu majiteli.

  • Bývalý kostel svatého Michlala autor: Michal Karamyt, zdroj: ČTK
  • Bývalý kostel svatého Michlala autor: Michal Karamyt, zdroj: ČTK

Soud rozhodne o další přestavbě

Na scénu se nyní znovu vrací podnikatel Nowikovsky – podezřelý lichtenštejnský trust se na počátku letošního roku ocitl v likvidaci a jeho podíl rakouský podnikatel odkoupil. Kostel hodlá znovu přestavit a tentokrát z něho udělat obchodní galerii. Sortiment by se měl sestávat z bižuterie a klenotů, fungovat by zde měly i kancelářské prostory.

Nowikovsky minulý týden dostal zatím nepravomocné stavební povolení. Věc však zdaleka není rozhodnutá – v kryptě kostela se totiž nachází stovky pozůstatků významných univerzitních mistrů a ministerstvo kultury nyní v tomto směru čeká na výsledek přezkumného řízení. Pozitivní signály přichází i od pražského magistrátu, který se chce proti dalším stavebním i funkčním změnám bránit všemi dostupnými prostředky. Další osud kostela svatého Michala tak nyní závisí na rozhodnutí soudní instance.

18 minut
Chrám kýče a konzumu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
před 19 hhodinami

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 19 hhodinami

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 20 hhodinami

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
7. 5. 2025

Pro ředitele Energoaqua kauza Bečva definitivně končí

Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.
7. 5. 2025

Výbuch v panelovém domě v Ostravě zranil čtyřicet lidí

Minimálně čtyřicet lidí se zranilo – většinou lehce – kolem středečního poledne při výbuchu a následném požáru v panelovém domě v ostravské části Dubina. Na místě plameny likvidovalo pět jednotek hasičů, s policisty evakuovali obyvatele domu. Osm zraněných muselo být převezeno do nemocnice. Zatím není jasné, co bylo příčinou incidentu, podle předběžných informací za ním mohla být elektrokoloběžka. Událost se stala v sedmém podlaží. Škoda je kolem tří milionů korun.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Studenti z Plzně zůstanou za poplach na univerzitě bez trestu

Krajský soud v Plzni definitivně zastavil stíhání dvojice studentů, kteří loni v prosinci arabským výkřikem Alláhu akbar a zvuky připomínajícími střelbu vyvolali poplach na Západočeské univerzitě v Plzni. Proti zastavení stíhání podala státní zástupkyně stížnost, soud ji ale nyní zamítl. České televizi to řekl mluvčí soudu Jan Misek. Studenti čelili obžalobě z výtržnictví. Univerzita jim už dříve udělila napomenutí.
7. 5. 2025

Soud poslal starostu Řeporyjí Novotného nepravomocně do vězení

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Přeměnil mu podmíněný trest odnětí svobody na nepodmíněný, protože Novotný se ve zkušební době opakovaně dopouštěl přestupků. Aktuální rozhodnutí nicméně není pravomocné, politik si proti němu obratem podal stížnost, která má odkladný účinek. Při odchodu z jednací síně nechtěl usnesení komentovat, dokud nenabyde právní moci. Na konečný verdikt chce počkat i ODS. V případě pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu by Novotnému hrozil zánik zastupitelského mandátu.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025
Načítání...