V Plzeňském kraji se po měsíci jednání schyluje ke vzniku koalice, v jejím čele bude Mauritzová

V Plzeňském kraji se po měsíci jednání zřejmě schyluje ke vzniku nového vedení. Kraj by mohla vést uskupení STAN + Piráti s ODS + TOP 09, která by ovládla ve 45členném zastupitelstvu 25 křesel. 

Ilona Mauritzová
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Starostové s Piráty ve čtvrtek souhlasili, že budou mít v nové vládě čtyři z devíti radních. Přijali tak požadavek ODS a TOP 09, která jich chce pět včetně hejtmana. Jednání o gescích a výborech budou pokračovat v příštích dnech, uvedli vyjednavači stran.

Regionální rada ODS pak večer jednomyslně schválila koaliční spolupráci, řekl hlavní vyjednavač a poslanec za tuto stranu Martin Baxa. ODS s TOP 09 budou mít podle něj hejtmanku a čtyři místa v krajské radě, STAN s Piráty pak zbylá čtyři křesla.

Stále platí, že hejtmankou bude Ilona Mauritzová, lídryně krajských voleb a poslankyně za ODS. Termín dalšího setkání obou uskupení, kde by se mohla podepsat koaliční smlouva, zatím nebyl dán. Krajské vedení STAN i Pirátů bude jednat v pátek.

Blížící se ustavující schůze

Strany se musí o vládě v kraji dohodnout do ustavující schůze nového zastupitelstva, která začne 12. listopadu v deset hodin dopoledne. 

ANO získalo ve volbách 12 mandátů, druhá ODS má 11 křesel, STAN a Piráti mají shodně po sedmi křeslech. SPD a ČSSD mají po třech zastupitelích, KSČM dva. Ještě před volbami vytvořila koalici ODS s TOP 09, po sečtení volebních výsledků se pak spojili STAN a Piráti.

Všechny strany nyní znovu potvrdily, že nejednají s vítězným ANO, které už před časem nabídlo ODS a TOP 09 šest míst v radě, ale stále požaduje hejtmana, stejně jako ODS.

„Snažili jsme se najít východisko, protože si myslíme, že je opravdu nutné urychleně sestavit vládu v kraji,“ řekl lídr a vyjednavač za STAN Josef Bernard. Podle něj se musí řešit řada problémů. Jmenoval pandemickou krizi, umírající lidi v domovech sociální péče a obrovské problémy v sušické nemocnici, kde řada kvalitních zaměstnanců podala výpovědi. Pokud odejdou, nemocnice skončí. „Je nutné okamžitě aktivně řešit kraj s lidmi, kteří tu budou čtyři roky,“ dodal.

Bernard uvedl, že STAN a Piráti na nový poměr sil přistoupili za podmínky, že v koaliční smlouvě budou mít určitá blokační ustanovení, aby nemohli být přehlasováváni.

„Považujeme to za velice vstřícný návrh ze strany STAN a Pirátů, který podle nás povede k tomu, abychom dospěli k finální dohodě,“ uvedl Baxa. Podle něj vyjednavači také probrali některé programové otázky a věci, které se týkají rozdělení gescí v radě.

„Náš ústupek by měl být vykompenzován gescemi, které v budoucí radě budeme mít,“ řekl hlavní vyjednavač za Piráty Rudolf Špoták. Dodal, že návrhy oblastí budoucích radních dnes STAN s Piráty předali ODS. Obsazení krajských výborů se bude řešit až následně.