366 dní trendů na sociálních sítích

„Vzhledem k tomu, že svět čelí novým výzvám a příležitostem, doufám, že všichni najdeme odvahu se dále rozvíjet a doufám, že všechny další dny budou stát za to,“ napsal na největší sociální síť světa Facebooku její zakladatel Mark Zuckerberg na začátku roku. Někdejší nejmladší miliardář se nemýlil v tom, že na výzvy byl končící rok skutečně bohatý – a o tom, jak je vnímali lidé na celém světě, napovídají žebříčky největších témat právě na sociálních sítích.

Hlavním tématem roku byly americké prezidentské volby. Na Facebooku, který denně používá miliarda lidí, byly tématem číslo jedna. Na Twitteru se před americké prezidentské volby v žebříčku trendů dostaly jen olympijské hry v Riu.

To je pravděpodobně dáno spíše povahou této sociální sítě, přes níž se do světa posílaly byť i dílčí výsledky tří stovek olympijských soutěží. Olympiáda byla nicméně bez debat sportovním fenoménem. Díky sportovcům a jejich fanouškům ovládla i fotografickou sociální síť a stala se nejvíce instagramovanou událostí uplynulého roku.

Klání o Bílý dům

Twitter do každoročního přehledového videa letos označeného #ThisHappened nemohl nezahrnout nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který právě tuto síť hojně používá. A to natolik, že v twitterovém žebříčku skóroval i jako osobnost.

Během volebního klání o prezidentský úřad se Trump právě na této sociální síti hojně střetával s demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Právě Clintonová je autorkou jedné z vůbec nejvíce sdílených zpráv, které se za uplynulý rok na Twitteru objevily. Příspěvek prezidentské kandidátky si od svého publikování 9. listopadu, těsně poté, co Clintonová prohrála souboj o prezidentské křeslo, zasloužil více než milion lajků.

„Všem malým dívkám, které tuhle zprávu uvidí… nikdy nepochybujte o tom, jakou máte moc a cenu a jak moc si zasloužíte každou šanci a příležitost na celém světě.“

Hillary Clintonová

V souvislosti s americkými volbami se během roku vynořily také zprávy, že právě sociální sítě mohly volby značně ovlivňovat. Kvůli lživým zprávám na sociálních sítích dokonce tým nově zvoleného prezidenta Trumpa ukončil spolupráci se synem budoucího poradce pro otázky národní bezpečnosti, který na sociálních sítích nepravdivé konspirační teorie přiživoval.

Situaci kritizované sociální sítě příliš nepřispělo ani prohlášení papeže Františka, který prohlásil šíření fake news, tedy nepravdivých zpráv, které se na síti často objevovaly zejména právě ve spojení s americkými prezidentskými volbami, za hřích. 

Boj o Británii

Do všech žebříčků pronikla také další velká politická událost – brexit. Už před samotným referendem bylo setrvání Velké Británie v Evropské unii velkým tématem i na sociálních sítích a zpravodajských webech. Britové využívali pro propagaci různé prostředky – a nejen ty internetové. Například v londýnských pekárnách se pekly muffiny s nápisy I'm in a Vote Leave.

Skupiny pro i proti setrvání hojně sdílely příspěvky týkající se brexitu a velkou snahu v ovlivňování výsledku ukázaly v tematických příspěvcích i celebrity. Zejména mladí lidé hlasovali ve více než polovině případů pro setrvání Británie v Evropské unii. Možná i proto zaplavily sítě po zveřejnění výsledku referenda parodické příspěvky a posty reflektující především rozčarování a smutek nad odchodem z EU.

Loučení s Princem i princeznou

Rok 2016 se ale zapsal také jako rok úmrtí mnoha osobností z umělecké sféry. Hudební svět se rozloučil s géniem Davidem Bowiem, zpěvákem Princem nebo Georgem Michaelem. Právě úmrtí oblíbených hvězd přičetla smutná čísla v použití hashtagu #love. Uživatelé právě tak často označovali příspěvky, kterými se loučili se svými oblíbenci. Instagram to označení dokonce uvedl jako hashtag uplynulého roku. 

Jedním z hojně používaných hashtagů v souvislosti s úmrtími oblíbených osobností bylo také #RIP, tedy zkratka latinských či anglických slov „Odpočívej(te) v pokoji“. Tak se fanoušci Harryho Pottera v lednu na Twitteru rozloučili s profesorem Severusem Snapem, britským hercem Alanem Rickmanem.  

Kinematografii opustila Carrie Fisherová, princezna Leia z kultovní sci-fi ságy Star Wars. Sportovní svět opustil po 32letém boji s Parkinsonovou nemocí také boxer Muhammad Ali. S ním se skrze facebookový post rozloučil i americký prezident Barack Obama.