Mosaic, otec „lidových“ internetových prohlížečů

Praha – Počítačovým sítím trvala desítky let cesta do jednotné podoby Internetu a ještě nějaký čas trvalo, než v něm vznikl World Wide Web. Ovšem k jeho jednoduchému využívání zprvu něco chybělo – „lidový“ prohlížeč, který by byl uživatelsky přívětivý a pokud možno zdarma. Změnil to Mosaic, pomyslný praotec prohlížení Internetu, který mohla veřejnost poprvé vyzkoušet 22. dubna 1994.

Mosaic nebyl prvním internetovým prohlížečem, ale přesto si dvě prvenství připsal. V prvé řadě byl pro nekomerční využití zdarma, současně nově umožnil zobrazit v jednom okně text i obrázky – v počátcích Internetu a WWW přitom nebylo možné zobrazit vše naráz, jak je dnes běžné, a případné obrázky bylo nutné zobrazit zvlášť. Výhodou Mosaicu byla také jeho široká použitelnost – rozuměl si s velkým množstvím internetových protokolů a navíc fungoval se všemi nejrozšířenějšími operačními systémy. Mosaic vytvořili Marc Andreesen a Eric Bina z Národního centra pro superpočítačové aplikace (NCSA) Illinoiské univerzity nejprve pro Unix, záhy ho ale napsali i pro Macintosh, Windows a Amigu.

Hvězda Mosaicu zářila zhruba rok a půl – tak rychle musel ustoupit svým nástupcům a pomyslným potomkům. Mosaic byl totiž přímým předchůdcem obou nejrozšířenějších prohlížečů druhé poloviny 90. let – Netscape Navigatoru a Internet Exploreru. Jeden z tvůrců Mosaicu Marc Andreesen totiž odešel z NCSA a s několika kolegy a Jamesem Clarkem z počítačové firmy Silicon Graphics založil firmu Netscape, která koncem roku vydala první verzi prohlížeče Netscape Navigator.

Vývoj prohlížeče vycházejícího z Mosaicu ale probíhal i jinde – v Microsoftu. Firma získala od NSCA licenci na Mosaic a vytvořila z něj první Internet Explorer. Souběženě s oběma „syny“ ovšem ještě existoval i původní Mosaic, o jehož rozvoj se nadále starala NSCA. Protože ale konkurence dokázala své prohlížeče prodat mnohem lépe, vývoj ukončila v roce 1997.

To, co bylo v Mosaicu senzací, bylo u Netscapu a Internetu Exploreru samozřejmé a nakonec oba prohlížeče svoji dominantní pozici ztratily. Netscape Navigator dnes už patří do kolonky internetové historie stejně jako samotný Mosaic, Internet Explorer sice stále používají miliony lidí, ale jeho popularita klesá – v celosvětovém měřítku ho převálcoval Chrome od Googlu, v české statistice prohlížečů je před ním také Firefox. Mosaicův vzdálený potomek přesto stále oslovuje více než čtvrtinu uživatelů Internetu.