Bludný Holanďan vyplul ze Státní opery

3 minuty
Státní opera nastudovala Bludného Holanďana
Zdroj: ČT24

Státní opera v Praze připravila nové nastudování Bludného Holanďana. Romantickou operu o lásce, sebeobětování a vykoupení napsal klasik německého romantismu Richard Wagner a do jejího pražského nastudování se pustil norský režisér Ole Anders Tandberg. Nechal pro ni vytvořit jednu z nejnáročnějších scénických staveb, jakou Státní opera pamatuje.

Operní příběh zpracovává mýtus o námořníkovi, který je odsouzen k věčnému putování po mořích do chvíle, kdy jej vykoupí láska věrné ženy. Pověst o přízračné lodi má nespočet verzí, příběhem jsou ovlivněny i filmy o Pirátech z Karibiku. Na Bludného Holanďana údajně čas od času narazí i námořníci ve vodách kolem mysu Dobré naděje – a spatřit takovou loď je podle legendy zlé znamení.

„V tom příběhu je všechno. Bludný Holanďan je rozzlobený na celý svět a doufá, že jednoho dne potká svou ženu. Je tam mnoho pestrosti, kterou musím v roli ukázat,“ podotýká představitel hlavní role, německý barytonista Joachim Goltz.

Mnozí operní pěvci se Wagnerovým operám vyhýbají; náročné party unavují hlas. Jejich záludnost si vyzkoušel na zahraničních angažmá i Aleš Briscein, který v aktuálním nastudování ztvárnil Erika. Osudovou pro něj ale byla titulní role v jiné Wagnerově opeře – Lohengrinovi. Znamenala mezník v pěvcově kariéře.

„Mám na to krásné vzpomínky, protože nabídky, které po tomto mém debutu přišly, byly krásné a utvrdily mě v tom, že v namlouvání s Wagnerovou hudbou chci pokračovat,“ říká tenorista.

Jak rozbouřit moře

Inspirací k opeře byla Wagnerovi nejen povídka Heinricha Heineho, ale i vlastní bouřlivá plavba z Rigy. Divákům nechává prostor pro fantazii – a hledání hranice mezi realitou a snem, rozumem a šílenstvím.

Joachim Goltz v opeře Bludný Holanďan
Zdroj: Národní divadlo/Zdeněk Sokol

Rozbouřené moře v pražské inscenaci představuje naklopená točna. Konstrukce musí pojmout i celý pěvecký sbor. Scénu vytvořil Martin Černý společně s režisérem Tandbergem, který působí také jako scénograf. „Využíváme vysoké technické dovednosti jeviště, abychom vytvořili až kouzelný dojem,“ podotýká dirigent a hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens.

Postaveno pro Wagnerovu hudbu

Wagnerovy opery se v Praze začaly inscenovat až po skladatelově smrti. Bludný Holanďan se premiéry dočkal dokonce víc než dvacet let poté, naposledy se v repertoáru objevil před čtrnácti lety. Státní opera svou činnost zahájila ale v roce 1888 právě Wagnerovým dílem Mistři pěvci norimberští. Scéna byla tehdy pražským německým divadlem.

„Tento operní dům byl postaven pro Wagnerovu hudbu. Tradice se ale v posledních sto letech z mnoha důvodů vytratila. Snažíme se ji oživit,“ upozorňuje Steffens.

Další aktuální premiéry Státní opery nicméně nejsou Wagnerovy kusy. Publiku se na začátku ledna už představila Mozartova komická opera Così fan tutte a do konce měsíce divadlo ještě stihne uvést Janáčkovu Káťu Kabanovou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...