Ze psaní se stala terapie. Anna Geislerová ztvárnila Boženu Němcovou v nové sérii i audioknize

Dvacet let života Boženy Němcové přibližují dopisy, které psala nebo dostávala od svých přátel. Ve studiu se k nim teď vracejí Anna Geislerová a Igor Orozovič, kteří korespondenci dávají podobu audioknihy. Pro Geislerovou je to už druhá cesta k Němcové. V novém roce začne Česká televize vysílat životopisnou minisérii, ve které si spisovatelku zahrála.

Video Události
video

Události: Dopisy Boženy Němcové dostanou podobu audioknihy

„Kdybych měla volit, tedy bych si přála narodit se znova as za dvě stě let, anebo ještě později, neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší,“ přála si Božena Němcová ve své korespondenci.

Tři stovky listů se dochovaly, ačkoli skoro každý končí prosbou o zničení. Byla totiž pod neustálým policejním dohledem a dopisy jí kontrolovali. Některé se ztratily a část jich zlikvidovala ona sama. „Do poslední chvíle pořád věřila, že někde na ni čeká ta láska, absolutní svoboda. Pak přichází s takovou hořkostí, ale je to stejně silné,“ říká o dopisech Geislerová.

Cesta do jiného světa

Němcová ve svých dopisech zdůrazňovala, že musí psát, protože jakmile sedne k psaní, může žít v jiném světě. Psaní korespondence i povídek pomáhalo zvládat její těžký osud.

Na odpor a nepochopení přitom narážela nejenom u svého muže, ale především u tehdejších úřadů. Přátele byla nucena často v dopisech prosit o pomoc. Dalším nepřítelem se stala chudoba. „I to je součást jejího literárního díla,“ připomíná Orozovič.

Také její nejslavnější titul, Babička, se dočkal komentářů v korespondenci. Sama Němcová psala, že pro ni psaní knihy bylo velkou terapií. „Začala jsem na tom pracovat po Hynkově smrti… když mne omrzelo v světě žít. Utekla jsem do toho osamělého stavení v malém údolíčku, k nohám milé babičky,“ píše Němcová o motivech k tvorbě stěžejního díla.

Kromě smrti nejstaršího syna (zemřel na tuberkulózu) se musela vyrovnávat právě s existenčními starostmi. „Tam vidíte tu nezdolnost lidského ducha, od samého počátku je vidět, že máte co dělat s naprosto neobyčejnou osobností,“ říká autorka scénáře připravované audioknihy Naďa Dvorská.

Audiokniha bude hotová na začátku příštího roku, kdy i Česká televize uvede životopisnou sérii o Němcové, kterou natočila režisérka Lenka Wimmerová. Spisovatelku ve zralém věku i v tomto projektu hraje Anna Geislerová. V mladších letech ji ztvárnila Anna Kameníková.