Divoký odsun a venkovské masakry. Bohdan Sláma natáčí drama Krajina ve stínu

Režisér Bohdan Sláma pokračuje v práci na svém prvním historickém filmu. Drama Krajina ve stínu vypráví příběh obyvatel malé pohraniční vesnice, kterou dějiny vláčejí událostmi třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Ve snímku, který nyní vzniká v jihočeské obci Bořice, hrají Bára Poláková, Stanislav Majer, Robert Mikluš, Petra Špalková, Zuzana Kronerová nebo Pavel Nový.

Krajina ve stínu vychází ze skutečných událostí, které se odehrály v pohraniční oblasti Vitorazska v období třicátých až padesátých let minulého století. Pro každého ve vsi bylo vždy důležité zasadit, sklidit, přežít zimu a vychovat děti, žít s ostatními. Najednou je ale nutné vybírat si strany a trestat nepřátele. Je třeba si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo je Čech. Autorem scénáře je Ivan Arsenjev.

Oblast Vitorazska s českými obyvateli byla do roku 1920 součástí Rakouska, poté ji na základě územního dělení po první světové válce získalo Československo. V dalším světovém konfliktu bylo Vitorazsko připojeno nedobrovolně k nacistické Říši. V roce 1945 pak Češi v obci Tušť popravili čtrnáct svých krajanů obviněných z kolaborace. Další dramatické změny přišly s nástupem komunistů k moci.

Malý člověk uprostřed dějin

„Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Příběh vypráví o postavách, které navzdory všemu nerezignují, dokážou neztratit své lidství, a to z nich činí hrdiny. Některé aspekty těchto situací se opět vracejí, a to nás musí neustále vést k pozornosti a ostražitosti. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ říká režisér Bohdan Sláma, který je držitelem několika Českých lvů.

Krajina ve stínu je kronikou celé vesnice, v popředí ale stojí příběh rodiny Veberových, která po válce přichází o hlavu rodiny. Matka tak musí sebe i své děti chránit sama. „Ačkoliv se moje postava přihlásí k české národnosti, je divokým způsobem odsunuta i s dětmi do Rakouska. Pak dostane povolení k návratu, ale ve vesnici ji už nikdo nepřijme. Je totiž jejím živým svědomím,“ říká o své roli Magdaléna Borová.

Ve snímku dále hrají Bára Poláková, Stanislav Majer, Robert Mikluš, Csongor Kassai, Petra Špalková, Zuzana Kronerová nebo Pavel Nový.

Černobílá krajina

Vývoj a přípravy filmu trvaly osm let. První klapka padla už 16. února na Kozákově v Českém ráji. Byla to přitom jediná část natáčení, kdy se štáb pohyboval mimo obec Bořice a její nejbližší okolí, kde pobývá nyní a plánuje tam pokračovat v natáčení až do začátku června.

„Dlouho jsme hledali správnou lokaci a našli jsme ji paradoxně v místě, kde bydlí sám režisér. Náves jsme jen dobově upravili a dostavěli v jejím středu dva domy – radnici a obchod,“ popisuje producent Martin Růžička ze společnosti Luminar Film.

Bolestným kapitolám českých dějin a věrnému zachycení doby odpovídá způsob filmového zpracování. Svou osudovou epopej Krajina ve stínu natáčí Bohdan Sláma v černobílé verzi. Premiéra filmu je naplánována na jaro 2020. Film vzniká v produkci společnosti Luminar Film a České televize, do českých kin ho uvede Bontonfilm.