Co je to sklo? Křehkost embrya, společné sukulenty i glycerinové vztahy

Kudy se ubírá nastupující generace uměleckých sklářů, napovídá aktuální výstava v pražském centru DOX. Svou tvorbu tu představují vítězové a účastníci desátého ročníku mezinárodní soutěžní přehlídky Stanislav Libenský Award. Přihlásit se do ní mohli vysokoškoláci z celého světa, kteří závěrečné práce tvořili ze skla.

Na třítýdenní stáž pro vítěze do sklářské školy v USA nakonec pojede čínský umělec Yunxiao Wang. Ten zaujal svým dílem nazvaným Projekt sukulenty – individuální rozmanitost.

Porota ocenila hlavně sociální rozměr jeho práce. Wang vytvořil ze skla desítky drobných květináčů se sukulenty, tedy rostlinami, které se dovedou „zásobit“ vodou. Různobarevná díla ale nedělal sám, barevné sklo nechal sypat do formiček stovku dalších lidí, kteří tak v sukulentech zanechali individuální otisk. „Převedl sklo jako komunikační nástroj. Sklo nás může spojovat,“ chápou postup čínského umělce porotci. 

Gratulace k druhému místu směřuje do Francie za Judith Rouxovou. „Co je to sklo? Odrazy, stíny a v případě umění Judith Roux velmi zajímavá kombinace linií a architektonických struktur,“ popisuje její dílo Na cestě porota.

Jako třetí se umístil americký umělec Eric Hess. Jeho práce s názvem Křehké zachycuje křehkost a pomíjivost života. „Představil ledovou kostku, v níž je skleněné embryo, které se každou chvíli roztříští, až led roztaje – a zbyde jen záznam, který tady pořizujeme,“ vysvětlil jeden z porotců, Milan Hlaveš z Uměleckoprůmyslového musea.

2 minuty
Talenty uměleckého sklářství na výstavě
Zdroj: ČT24

Porota udělila také zvláštní ceny dvěma slovenským umělcům. Ján Mýtny jr. zaujal dílem Myšlení jako součást přírody.  „Objekt Vztahy od Pavola Barkóciho z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě kombinuje broušené a lepené sklo, dokonalou práci s glycerinem,“ doplnil druhou oceněnou práci Milan Hlaveš.

Díky soutěži se ale v jednom prostoru sešla díla mladých umělců ze 17 zemí. Z dvaatřiceti vystavujících pochází devět z Česka. Tvorbu všech si je možné v DOX prohlédnout do 19. ledna.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu. Vede Čína

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
před 1 hhodinou

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025
Načítání...