Zvěčnil Woodyho Allena, Alfreda Hitchcocka, Charlieho Chaplina nebo Audrey Hepburnovou. Příběh pro něj byl ale důležitější než jen zachycení známé tváře, celebrity proto nikdy nearanžoval. S jednou výjimkou - při focení nejslavnějšího snímku Marilyn Monroe, který pořídil při natáčení filmu Slaměný vdovec.
Galerie: Marilyn Monroe, New York City 1954
„Nikdy si nechtěl udělat řidičský průkaz, aby měl neustále volné ruce a mohl fotografovat. Aby se mohl pohybovat po filmovém place, najal si mladou řidičku. A tou dívkou byla Marilyn Monroe. Zůstali přáteli po celý její život,“ prozradil o jejich seznámení kurátor výstavy Thomas Buchsteiner.
K hvězdám Sam Shaw prý přistupoval stejně jako k horníkům, zemědělcům a přístavním dělníkům. Jako fotoreportér procestoval celé Státy a vytvořil portrét amerického života v polovině dvacátého století.
Jako obrazy
Pokaždé měl na krku aspoň dva aparáty. Nejraději prozkoumával město, když usínalo nebo vstávalo. Patnáct let s ním vedla rozhovory Lorie Karnathová - jeho vidění světa v názorech a fotkách sestavila do knihy.
„Když se podíváte na jeho fotografie, málokteré jsou technicky precizní, jsou spíš výtvarné. Některé si snadno představíte jako obrazy,“ upozorňuje.

Fotograf hvězd Sam Shaw vystavuje v Praze
Sam Shaw fotoaparátem nakreslil stovky portrétů obyčejných lidí i slavných osobností. V Galerii hlavního města Prahy se s nimi mohou návštěvníci seznámit do 15. ledna.