„Příliš netrpělivý“ Stefan Zweig

Petrópolis - Raději o rok dříve, než o jeden den později, to je ctnost, kterou si zachoval nejen při výběru témat pro svá díla, ale také v utváření svého života, napsal Franz Werfel o svém příteli a krajanovi Stefanu Zweigovi po jeho smrti. Rakouský spisovatel, humanista a pacifista spáchal sebevraždu v noci z 22. na 23. února 1942. S životem se rozloučil - tak to napsal v dopise přátelům - „ze svobodné vůle a s jasnou myslí“.

Stefan Zweig se narodil 28. listopadu 1881 ve Vídni. Jeho otec, židovský textilní podnikatel, pocházel z moravského venkova, matka byla Italka. Vystudoval filozofii na Vídeňské univerzitě, studoval také germanistiku a romanistiku, poté se živil jako překladatel a novinář. Zároveň už se prosazoval jako spisovatel - začínal básněmi a v roce 1904 vyšly jeho první novely.

Kromě novel (Amok, Opojení z proměny, Šachová novela) psal během svého života i povídky, eseje či dramata (například biblické drama Jeremiáš). Proslul ale také životopisnými romány, například Romaina Rollanda, Marie Antoinetty či Erasma Rotterdamského. Posmrtně vyšla jeho autobiografie pod názvem Svět včerejška.

Zweig podnikl mnoho studijních a později přednáškových cest po světě - nejen do západoevropských zemí, ale také do Itálie, Severní a Střední Ameriky a v meziválečných letech do Sovětského svazu a Jižní Ameriky, která se pak později, po emigraci, stala jeho domovem.

Během první světové války pracoval Zweig ve válečném archivu. Světový konflikt ho jen utvrdil v rozhodnutí - k němuž došel i pod vlivem svého přítele, francouzského pacifisty a spisovatele Romaina Rollanda -, že „začne vést osobní válku: boj proti zradě rozumu“.

Z posledního dopisu Stefana Zweiga přátelům: „Začít ještě jednou úplně od začátku vyžaduje po šedesátce zvláště mnoho sil. A mé jsou vyčerpány dlouhými roky putování bez domova. Proto považuji za správné a neodkladné ukončit se vztyčenou hlavou život, v němž mi duševní práce vždy přinášela největší bohatství v čisté radosti a osobní svobodě. Zdravím všechny své přátele! Kéž ještě uvidíte červánky po dlouhé noci! Já, příliš netrpělivý, vás předejdu.“

V roce 1917 se přestěhoval do neutrálního Švýcarska, do Curychu, kde působil jako korepondent pro vídeňské noviny. Po válce se vrátil do rodného Rakouska a usadil se v Salzburgu. Nástup nacismu ho ale donutil opět opustit vlast. Po vypuknutí druhé světové války uprchl do Velké Británie, později do USA a pak do Jižní Ameriky. V roce 1940 se usadil v brazilském Petrópolisu. Zprávy o rozšiřování světového konfliktu a situaci v Evropě ale velmi těžce nesl, a proto se rozhodl, spolu se svou druhou ženou, spáchat sebevraždu.

Zweig zemřel v roce 1942, ve stejném roce, kdy napsal svou slavnou Šachovou novelu ostře odsuzující brutalitu nacismu. Poté, co právě před hrozbou nacismu odešel z Evropy, se v jeho díle často objevoval motiv smrti, deprese a marnosti nad ničenou Evropou. Celý život bojoval proti válce a usiloval o porozumění mezi národy. Přátelil se s mnoha osobnostmi podobného smýšlení: Romainem Rollandem, Thomasem Mannem, Albertem Einsteinem či Sigmundem Freudem. „Zdravím všechny své přátele! Kéž ještě uvidíte červánky po dlouhé noci! Já, příliš netrpělivý, vás předejdu,“ napsal v dopise na rozloučenou svým přátelům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Pro děti v Osvětimi byl idol, nacisty „krotil“. O Fredym Hirschovi vypráví román

Byl nadaným sportovcem. Jako německého Žida ho ale místo sportovní kariéry čekalo ghetto v Terezíně a koncentrační tábor v Osvětimi. Na obou místech se Fredy Hirsch snažil zlepšit podmínky vězněných dětí. Jeho příběh připomíná nový román Učitel z Osvětimi britské spisovatelky Wendy Holdenové.
před 8 hhodinami

Jízlivou něhu podává Naděžda Plíšková po lžících

Galerie Lázně Liberec představuje výstavu děl grafičky, sochařky a básnířky Naděždy Plíškové. Na uměleckou scénu pronikla v šedesátých letech minulého století, po invazi vojsk Varšavské smlouvy patřila mezi neoficiální umělce. Tvorbě se pak věnovala i po revoluci.
včera v 16:26

Dopravci posilují spoje do Karlových Varů během festivalu, na zahájení už je část vyprodaná

Některé autobusové spoje mířící z Prahy na zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už jsou vyprodané. Největší zájem o jízdenky je podle autobusových dopravců právě na 4. července, kdy přehlídka začíná. Dopravci proto spoje posilují. Pro návštěvníky, kteří budou cestovat do Karlových Varů autem, magistrát doporučuje využívat velkoplošná parkoviště. Festival se uskuteční mezi 4. a 12. červencem.
včera v 13:27

„Nechceme dávat takové vzory.“ Ye v Bratislavě budí vášně

Silné reakce provází chystaný koncert amerického zpěváka Kanyeho Westa v Bratislavě. Jedno z největších jmen hip-hopu má vystoupit 20. července. Proti tomu však vznikla petice. Části obyvatel vadí umělcovy výroky, především velebení extremismu. Bratislavský koncert bude zřejmě jeho jediný letošní v Evropě. Podle organizátorů se umělec za svá slova omluvil, proto s ním nadále počítají.
včera v 05:30

AC/DC jsou v Praze. Vedle známých hitů si přichystali i novinky

V pražských Letňanech se ve čtvrtek koná koncert AC/DC. Australská hardrocková skupina se do Česka vrátila po devíti letech. Zahajuje zde aktuální část svého evropského turné. Vedle známých hitů si kapela pro své fanoušky přichystala i novinky z poslední nahrávky Power Up. Skupina stále dokáže oslovit i mladé publikum a inspirovat začínající hudebníky. „Úspěch nepřijde naservírovaný na stříbrném podnose. Oni na něm tvrdě pracovali padesát let. Dnešní mladí by měli vědět, že je potřeba tvrdě pracovat. Samozřejmě je také dobré, aby hráli na hudební nástroje. Reálné nástroje. To je rock‘n’roll,“ podotýká bývalý koncertní fotograf AC/DC Josh Cheuse. Pořadatelé očekávají až šedesát tisíc návštěvníků.
26. 6. 2025

Příští misí Bonda provede Villeneuve

Režie příštího filmu o Jamesi Bondovi se ujme Denis Villeneuve, režisér Duny nebo Blade Runner 2049. Oznámila to společnost Amazon MGM, jež sérii kontroluje. Název nové bondovky ani herecké obsazení zatím známy nejsou.
26. 6. 2025

Lovci mamutů jsou jen část pravěkých dobrodružství Eduarda Štorcha

Eduard Štorch zůstává zapsán především jako autor knihy Lovci mamutů. Výstava v Národním muzeu představuje i jeho další pravěká dobrodružství. Štorchovy romány přitom propojuje s autentickými archeologickými nálezy, které ho při psaní smyšlených příběhů inspirovaly. Literáta navíc představuje i jako pedagoga, byl třeba prvním, kdo vzal pražskou mládež na lyže.
26. 6. 2025

Festival ve Varech zahájí rozhovor s Bartoškou a zakončí Skarsgard

Filmový festival v Karlových Varech během letošního ročníku přivítá a ocení mimo jiné švédského herce Stellana Skarsgarda a jeho americkou kolegyni Dakotu Johnsonovou. Skarsgard na slavnostním zakončení převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Zahajovací film s názvem Musíme to zarámovat! (rozhovor s Jiřím Bartoškou v červenci 2021) připomene nedávno zesnulého prezidenta této přehlídky. Letošní ročník se uskuteční od 4. do 12. července.
25. 6. 2025Aktualizováno25. 6. 2025
Načítání...