Orwell jak ho neznáte: V Česku vychází jeho kompletní eseje

Praha – Česky vychází nejširší a nejúplnější soubor všech známých esejů, recenzí knih a novinových článků George Orwella. S neortodoxními názory George Orwella se čeští čtenáři budou moci seznámit postupně ve čtyřech knihách.

Do kolektivního vědomí přešly citáty z Orwellova nejznámějšího díla 1984 o podobách totality i podobenství nazvaného Farma zvířat.

  • „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!“ Zvířata, která po svržení lidské tyranie sama sebe zotročí, vstoupila do dějin literatury jako alegorie stalinského Ruska.
  • „Pokud chceš vědět, jak vypadá budoucnost, představ si těžkou botu, která na věky šlape po lidské tváři,“ říká se zase v románu 1984.

Eseje, které jeho notoricky známým dílům předcházejí, ukazují Orwella jako vtělení protikladů. Hejsek z dobré rodiny se už během studia vymezuje proti střední vrstvě, skutečný život hledá nejdříve v uniformě policisty v koloniální Barmě. „Tam vzniká jeho odpor k imperialismu a kolonialismu. Zajímavá je myšlenka, že největší zlo kolonialismu není v tom, že utlačuje kolonizovaného, ale to, že kolonizátor se sám mění morálně,“ myslí si anglista a překladatel Petr Fantys.

George Orwell, Jak jsem střílel slona:

„Stál jsem tam, běloch s puškou, před davem neozbrojených domorodců - zdánlivě tedy hrdina celé akce, ale ve skutečnosti jsem byl jen směšnou loutkou. V tu chvíli jsem pochopil, že když se běloch stane tyranem, ničí vlastní svobodu.“

Později dobrovolně ochutná realitu chudiny, žije s horníky, dostane se do vězení. „Psal, tím nejjednodušším jazykem. V jedné eseji říká: když jazyk zkorumpujeme, když přejmeme metafory, v tu chvíli podléháme ideologickým modelům,“ poukázal Fantys.

Od ideologických škatulek si Orwell udržel odstup i během účasti v občanské válce po boku španělský komunistů, které kritizoval. Stejně nemilosrdně po návratu domů tepal Hitlera.

  • „Je to žalostná, tak trochu psí tvář s výrazem člověka, který trpí nesnesitelnými křivdami,“ psal Orwell v recenzi na Mein Kampf.
2 minuty
Knižní novinky - soubor esejí George Orwella
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 22 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...