U Šlitra Plakala panna, plakala a málem ji nikdo neslyšel

Praha – Jiří Šlitr natočil v roce 1969, krátce před svou smrtí, v Československé televizi dvě písničková pásma s názvem Plakala panna, plakala. Na tehdejší dobu poměrně svobodné umělecké vystoupení ale za normalizace zmizelo z archivu – a zdálo se, že nenávratně. Po téměř půlstoletí se ovšem pořad podařilo najít alespoň ve zvukové podobě, zrekonstruovat a vydat na CD.

2 minuty
Ztracený pořad Jiřího Šlitra vychází jako zvukový záznam
Zdroj: ČT24

Při neformálním pásmu seděl Šlitr, polovina populární semaforské dvojice Suchý-Šlitr, u klavíru obklopen mladými lidmi. Vyprávěl a hrál písně nejen ze Semaforu, ale také Reduty a Osvobozeného divadla. Voskovce a Wericha připomněly skladby Zasu či Jackova píseň, z oblíbených skladeb Jiřího Šlitra s texty Jiřího Suchého zazněly například Babetta, Honky-tonky blues a také úvodní Plakala panna, plakala, která dala celému pořadu název. Spoluautorem pásma byl textař a básník Pavel Kopta a režii měl na starosti Jiří Menzel.

Dvě půlhodiny, které vznikly s Jiřím Šlitrem, odvysílala televize až po jeho smrti o Vánocích 1969. Ani jednu z nich ale už později nereprízovala, dokonce obě smazala. Šlitrovo televizní vystoupení tak zůstalo uchováno jen na amatérských zvukových záznamech. Mimo jiné na záznamu, díky němuž se podařilo pořad alespoň ve zvukové podobě zrekonstruovat. Hynek Kaněra objevil po letech audionahrávku, kterou pořídil při jediném televizním odvysílání jeho otec, obdivovatel Semaforu, prostřednictvím kotoučového magnetofonu.

Připojen byl i záznam třetího pokračování pořadu Plakala panna, plakala, jež v roce 1970 natočil v Československé televizi Jiří Suchý, už bez svého kolegy. Všechny tři vydal Supraphon koncem října na CD. Celkem bylo natočeno jedenáct dílů - v televizním archivu se dochoval jen jediný, závěrečný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...