Seznamte se s Barborou. Novým superpočítačem v Ostravě

Ostrava má nový superpočítač. Jmenuje se Barbora a jde o rozšíření stávajícího superpočítače Anselm. Ten byl do provozu uveden v roce 2013. Pracovníci centra IT4Innovations přesto nebudou schopni vyhovět všem zájemcům o výpočty. Těch je přibližně jednou tolik, než je nabízený čas.

Celou reportáž si můžete pustit zde 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Komiks

Další část Neronova paláce se otevřela veřejnosti

Další část rozlehlého podzemního komplexu Neronova paláce v Římě se po deseti letech restaurátorských prací otevřela veřejnosti. Císař Nero, proslulý svou krutostí, vybudoval palác před dvěma tisíci lety. Podle odhadů pokrývalo imperátorovo dílo nejméně čtyřicet hektarů, tedy pětinásobek rozlohy současného Pražského hradu.
18. 12. 2024Aktualizováno21. 12. 2024

Kutné Hoře chybí turisté. Město se upíná k videohře

Kutné Hoře scházejí turisté, ročně jich tam nepřijede ani milion. A když už se objeví, zdrží se zpravidla jen přes den. Vedení města si zlepšení slibuje od pokračování videohry Kingdon Come. Podle herních vývojářů je Kutná Hora klidnější a zářivější sestrou Prahy. Radnice pro fanoušky vymýšlí tematické prohlídkové okruhy. Chce je ve městě zdržet co nejdéle a pomoct tak místním podnikatelům. Vývojáři oznámili vydání druhého dílu na 4. února.
14. 12. 2024

Součástí Hobitína je i české filmové nádobí

Na Severním ostrově na Novém Zélandu se uprostřed ovčí farmy tyčí filmová vesnička, kterou zná snad každý. Svět Pána prstenů i Hobita letos přilákal do Hobitína přes půl milionu návštěvníků. Věrný obraz fantazijního světa pomáhal oživit i keramik Mirek Smíšek, který na Nový Zéland emigroval po únoru 1948. O talíře a hrnce ho požádal sám režisér filmové ságy Peter Jackson. Smíšek jich vyrobil na sedm set ve třech různých velikostech a nádobí se stalo součástí filmových hostin.
7. 12. 2024

Kanadská vláda se omlouvá původním obyvatelům

Inuitům se po velmi dlouhé době omluvila kanadská vláda za masové vybíjení tažných psů v polovině minulého století. Bez nich přišlo původní obyvatelstvo o možnost cestovat a lovit. Podle zástupců původních kmenů čelí jejich lidé tlaku kolonizace neustále.
30. 11. 2024

Italská policie vypátrala starobylé artefakty za miliony

Po půlročním vyšetřování zajistila italská policie pohřební urny a dva sarkofágy ze třetího století před naším letopočtem. Mezi zajištěnými nálezy ale byly i další předměty – nádoby se zbytky parfémů, kostěných hřebenů nebo bronzová zrcadla s vyobrazením římské vlčice kojící Romula. Podle policie jihoevropské země se jedná o jeden z nejvýznamnějších nálezů etruských artefaktů.
23. 11. 2024

Rubikova kostka oslavila padesát let

Jeden z nejpopulárnějších světových hlavolamů – Rubikova kostka – oslavil kulaté narozeniny. Už padesát let je hranatý hlavolam běžnou součástí života milionů lidí po celém světě.
16. 11. 2024

Vědci zkoumají potenciál divoké vanilky

Brazilští vědci studují možnosti využití několika odrůd divoké vanilky, která roste v tamních lesích. Podobně jako zbytek světa je i Brazílie závislá na dovozu tohoto vzácného koření z Madagaskaru. Minimálně u tří druhů divoké vanilky to přitom vypadá, že by například v gastronomii mohly vysoce ceněné lusky nahradit.
9. 11. 2024

V černohorském Kotoru zlepšují život toulavým kočkám

Kočičí město – tak by se dala popsat řada velkých i malých měst po celém světě, třeba turecký Istanbul. Tímto označením se pyšní i Kotor v Černé Hoře. Vedle historických budov tam turisty lákají právě i stovky zvířat v ulicích. Až v poslední době tam ale také běží projekt, který se snaží toulavým kočkám zlepšit život.
2. 11. 2024
Načítání...